11ºC
4 m/s

Onsdag 8 september 2010

Tipsa! Skicka SMS/MMS: BHN [text] till 72099

Handboll

Publicerad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Fyra ex-kroppsare jagar Europaslutspel

Joacim Ernstsson och Patrik Olsson i danska Tvis Holstebro.

Eric Åberg och Rickard Olsson i norska Runar.

Fyra gamla Kroppskulturspelare har chansen att bli mästare i handbollens cupvinnarcup.

Relaterat

Artikelbilder

Fotograf: Bild: Björn Larsson Rosvall

Trivs i Danmark. Förre Kroppsspelaren Joacim Ernstsson är playmaker i danska Tvis Holstebro som spelar 16-delsfinal i cupvinnarcupen. I laget finns även Patrik Olsson. Det kan bli match mot norska Runar i kvarten. Där finns ex-kroppsarna Rickard Olsson och Eric Åberg.

Trivs i Danmark. Förre Kroppsspelaren Joacim Ernstsson är playmaker i danska Tvis Holstebro som spelar 16-delsfinal i cupvinnarcupen. I laget finns även Patrik Olsson. Det kan bli match mot norska Runar i kvarten. Där finns ex-kroppsarna Rickard Olsson och Eric Åberg.

– Men jag tror knappast vi har kapacitet att vinna hela turneringen, säger Joacim Ernstsson, men en plats i kvarten är fullt möjlig.

Ligafemman Holstebro möter turkiska Izmir i 16-delsfinalen. Den första matchen spelas hemma på Jylland nästa helg med retur nere i Turkiet en vecka senare.

– Aldrig lätt att vinna i Turkiet, säger Ernstsson, så det gäller att vi åker ner med en storseger i ryggen.

Från skytt till playmaker

27-årige Ernstsson, som gjorts om till mittnia och playmaker i Holstebro, har spelat 31 A-landskamper. I somras gjorde han den senaste i EM-kvalet borta mot Turkiet. Men i den slutliga EM-truppen fick han inte plats.

– Visst är jag är sugen på landslaget om Staffan Olsson eller Ola Lindgren hör av sig igen, försäkrar han, och får väl försöka visa i cupvinnarcupen att jag håller internationellt.

Patrik Olsson skadad

Lagkompis i Holstebro är mittsexan och försvarsbjässen Patrik Olsson. Men Kropps förre lagkapten har skadeproblem och rehabtränar. Efter en knäoperation fick 30-åringen brosk i ena hälen och har inte spelat sedan i december.

Klarar Holstebro av Izmir kan det bli Runar i nästa omgång. Norrmännen har lottats mot BSV Bern i 16-delen. Den andra matchen spelas i Schweiz.

– Vore väldigt kul att få nöjet att slå ut Runar, skrattar Joacim Ernstsson, och visst är det nåt visst att möta gamla kroppsare. Annars träffas vi bara vid minihandbollen i Uddevalla varje jul.

Det kan även bli ett möte mellan bröderna Olsson från Orust. Lillebror Rickard är en nyckelspelarna i Runar.

Åberg har växt ut

Även mittsexan Eric Åberg har utvecklats rejält i Norge. Under åren i Kropps satt han mest på bänken. Åberg flyttade till Jönköping och Cyrus 2005 innan det blev Runar.

Nu har han chansen att få spela kvartsfinal i en av de europeiska cuperna.

Publicerad 4 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Senaste Sport

Det är vi som är sporten

På Bohusläningen är det vi som står för rapporteringen om all sport mellan himmel och jord som pågår i vår närhet. Vi är Lars Aronsson, Torbjörn Arvidsson, Karin Carlsson och Håkan Sävendahl.

Bohusläningen - Sport

http://bohuslaningen.se/1.20922
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Lokus - Annonser från 60 dagstidningar Lokus Köp & Sälj Jobb Motor Bostad Lägg in annons

Klicka på bilden för att se fler annonser. Vill du synas här? Boka din annons!

TÄVLINGAR & VINNARE

Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschefer: Einar Sundgren, Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Karl af Geijerstam Tipsa: SMS/MMS till 72099 med BHN <din text>
Webbchef: Harry Gerd eller ring på 0522 - 990 99