Tre nya spelare till Kropps herr
Målvakten Petter Hansson, mittsexan Patrik Olsson och talangen Fabian Franzén – där är Kropps senaste nyförvärv.
Relaterat
Målvakten Petter Hansson, mittsexan Patrik Olsson och talangen Fabian Franzén – där är Kropps senaste nyförvärv. Klubbens hoppas att de ska bli spelklara redan till lördagens match.
Redan i höstas ryktades Alingsås målvakt Petter Hansson vara på väg till Kroppskultur. Då föll det på ekonomin. Nu har klubbarna kommit överrens om att Kropps får låna honom säsongen ut, och därefter är han en fri spelare.
– Han kommer inte hit enbart som målvakt, utan också som en bra kille in i laget. Han tillför mycket rutin, verkligen en jätteförstärkning, säger Ulf Ekelund, ordförande i Kropps herr.
Rutin i överflöd finns också hos försvarsbjässen Patrik Olsson. Hans senaste klubbadress var danska Team TVIS Holstebro och han har även gjort ett par landskamper. I somras återvände han till Sverige efter att ha varit skadedrabbad. Han har det senaste halvåret fungerat som juniortränare i Kropps.
– Han har rehab-tränat här hemma och ska göra ett försök. Det är klart att det är en liten risk, men han har själv gjort bedömningen att det ska hålla. Man vet ju aldrig, men vi hoppas att det ska hålla säsongen ut, säger Ulf Ekelund.
Den tredje värvningen – är ännu inte riktigt klar. Kropps förhandlar fortfarande med Lysekil om jättetalangen Fabian Franzén.
– Det är inte klart än. Det handlar om ett lån, och vi försöker hitta en överenskommelse mellan föreningarna och jag tror på att vi ska lyckas med det. Nu förlorade ju Lysekil i junior-SM, det gör ju att han är fri från deras juniorlag.
18-årige Franzén har dominerat stort i division 3 – så mycket att han har blivit punktmarkerad i elva matcher av 13 den här säsongen.
– Han är en stor talang. Han kommer att slåss om en plats som alla andra. Han vill prova på allsvenskan, och jag tror det är bra för hans satsning på handbollen. Det är en möjlighet för honom att känna på hur det är, och se om han gillar det.
Lysekils HK:s ordförande Terence Karlsson vill inte kommentera huruvida Franzén är på väg att lämna klubben, men säger att ett besked kommer innan veckan är slut.
@bohuslaningen
facebook


































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jan 2012 22:21 Göran (Ej registrerad)
Välkomna tillbaka till Kropps Petter och Patrik och välkommen ännu en Franzén från Lysekil
Skrivet 26 jan 2012 11:18 Jazz (Ej registrerad)
Djuret spelar i Kropps 10 och honom släpper vi inte :)
Skrivet 25 jan 2012 19:47 Jonas (Ej registrerad)
Skulle vilja se "djuret" i a-laget oxå, där finns vilja.