Valter Tomaz Junior aktuell för Ljungskile
Relaterat
32-åringen från Brasilien spelade i Örgryte mellan 1997 och 2007. Han vann bland annat svenska cupen ett år och var ett tag vikarierande lagkapten. De senaste tre åren har han tillhört den norska klubben Molde.
Han kan användas både som mittback, ytterback och mittfältare.
– Det är viktigt att vi får se spelarna som kommer hit på fullstor plan. Det har vi inte haft möjlighet till ännu i år eftersom vi haft den vintern vi haft, säger Lennart Johansson som berättar att LSK vill ha ytterligare tre eller fyra spelare innan man spikar truppen definitivt.
– Ett alternativ är att vi värvar en mittback, två ytterbackar och en mittfältare. Ett annat alternativ är två mittbackar, en ytterback och en mittfältare.
Inget kontrakt
Redan nu har många spelare kommit och gått i LSK den här vintern. Amerikanen Ian Etherington får inget kontrakt och det får inte heller den finländske backen Rickard Lindroos.
Spelare som fortfarande är intressanta är Johan Friberg da Cruz, Jonathan Borrejo och brassen Josemar Santana Silveira. Det pågår förhandlingar med mittbacken som spelar i klubben Democratica i en brasiliansk regionliga.
– Skulle det inte bli någon affär nu kan det hända att det blir affär när transferfönstret öppnar i sommar. Vi är i alla fall väldigt intresserade av honom, säger Lennart Johansson.
Etchu Tabe är inte heller avskriven. Det pågår fortfarande förhandlingar med den amerikanske mittbacken.
@bohuslaningen
facebook































Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jan 2010 22:36 krille (Ej registrerad)
Låter som en riktigt bra värvning. Men ni får fixa till bilden. Visst är Valter Tomaz Jr med på bilden, men fokus är ju på Boyd Mwila.