Peter Thörnäs vill bli snabbast Europarekord är målet för Peter Thörnäs i Högsäter
Relaterat
Lagarbete. Det är många som jobbar bakom föraren i stall Tricky Thörnäs. Håkan Thörnäs till vänster, är en av de som hjäper brorsan Peter.
Fakta
Sedan 1993 har Peter Thörnäs sysslat med dragracing på tävlingsnivå. 1995 blev han västkustmästare i sin klass och 1999 och 2000 vann han Nordic Pro Street cup i sin klass.
Sedan försökte urmakaren från Dalsland att trappa ned.
– Det kom andra saker emellan som till exempel familj. Men det gick inte att sluta helt. Det här är beroendeframkallande, och lite som ett mekano för vuxna, säger Peter Thörnäs.
Amerikansk kärra
Efter några sabbatsår köpte Thörnäs och hans team en bil från USA och själva motorn har Peter och hans kollegor jobbat på i fem år. Den är på 1 800 hästkrafter men ska kunna ge 2 200-2 400 hästkrafter när den är färdig. Motorn kommer också från USA.
– Vi håller på att jobba med turbon och de två senaste säsongerna har vi mest testat. Det är väldigt mycket jobb som ligger bakom.
Bilen accelererar från 0-120 km/h på 1,02 sekunder och klassen som Thörnäs ska köra nästa år är Competition. I denna klass före kommer alla typer av motorer och storlekar. Här delar man vikten på bilen med motorns volym och får då fram ett index.
– Vårt index ligger idag på 7.80 sek på 402 meter. Motorn är kababel att gå någon ner mot 6.50 när vi är klara, även om vi inte är där riktigt än, säger Thörnäs.
Europarekord
Thörnäs hade för övrigt europarekordet för alla dragracingbilar med små motorblock då han körde 400 meter på 7,04 sekunder.
Sedan kom Martin Lundqvist från Karlskrona och tog rekordet med två hundradelar.
– Ja, men han tog i så han sprack. Vi har bara börjat, säger Peter med ett leende.
Vi träffar Peter Thörnäs hemma i Högsäter där han jobbar som urmakare. Även brodern Håkan är med under intervjun. Han är en av medlemmarna i stallet.
– Det här med dragracing är mycket en social grej också. Vi åker ut på tävlingar och träffar likasinnade. Det är trevligt, säger Peter.
Den 30 januari har stallet ett möte där man ska bestämma vilka tävlingar man ska åka på. Ett normalt år kör man kanske 14 lopp. Nästa år ska det bli minst 25 – kanske uppemot 30 ”repor”.
– Så är det tänkt. Men det beror lite på hur vädret blir också, säger Peter Thörnäs.






































