Goda resultat gav ökat stöd inför OS
Relaterat
För två år sedan gick Thordénstiftelsen in med pengar till tre av simtalangerna. Mattias Carlsson, David Larsson och Nathalie Andersson fick då 50 000 kronor var för att på allvar kunna satsa mot OS i London 2012.
– Nu har det gått så bra att vi ökar det ekonomiska stödet till simmarna, säger Göran Bartler i Thordénstiftelsen.
Jesper Svensson nykomling
Mattias Carlsson och David Larsson har utvecklats positivt och får behålla sitt stöd på 50 000 kronor var. Däremot har inte Nathalie Andersson visat den utveckling man hoppats på vilket innebär att stiftelsen sänker stödet till 25 000 kronor. I stället utökas satsningen med Jesper Svensson som också får 25 000 kronor.
Ny organisation
Uddevalla Sim har också ändrat sin organisation och infört en särskild elitgrupp. Där ingår Nathalie Andersson, Matilda Larsson, Sandra Olofsson, David Larsson, Mattias Carlsson och Jesper Svensson. Denna grupp får 50 000 kronor som ska användas till träningsläger och internationella tävlingar.
– Även tränarna Dennis Fredriksson och Niklas Carlsson har fått ett träningsstipendium på 10 000 kronor var, säger Göran Bartler.
Tränaren Dennis Fredriksson är givetvis tacksam över det ekonomiska stöd som Thordénstiftelsen ger simmarna.
– Utan Thordénstiftelsen hade vi inte lyckats helt enkelt. Deras bidrag täcker en tredjedel av utgifterna ungefär, säger han.
Träningsmöjligheterna är ett stort problem för Uddevalla Sim. Att Walkesborgsbadet inte håller någon högre klass är allmänt känt. Liksom att det bara finns en
25-metersbassäng. Ska simmarna har rimlig möjlighet att konkurrera om en plats i OS i London 2012 krävs träning på lång bana, vet vill säga 50 meter.
– Det innebär att vi är tvungna att söka oss från Uddevalla för att träna, och det är dyrt. Bara att hyra en bana i Mölndal eller Valhalla kostar 350 kronor, säger Dennis.
Ny simhall lär dröja
Dennis Fredriksson hoppas att det kommer att byggas en 50-metersbassäng inomhus i Uddevalla. Men han är rädd att det tar tid.
– Det lär ju inte bli klart före OS i London 2012 i alla fall, säger han.
@bohuslaningen
facebook




































