Joel Gistedt åter i rampljuset
Han har stoppat storklubbar som Djurgården, Malmö och Södertälje.
Och hållit nollan fyra gånger på tio matcher.
Joel Gistedt är tillbaka på allvar igen. Som serieledare i allsvenskan med BIK Karlskoga.
Relaterat
När BIK Karlskoga i kväll möter Leksand borta i allsvenskan i kväll handlar det om en ren seriefinal.
Efter elva omgångar toppar överraskande värmlänningarna landets näst högsta hockeyliga.
En av anledningarna ser ni på bilden:
Joel Gistedt.
– Att vi skulle ligga etta kanske man inte trott. Men vi är ett verkligen ett lag. Jag har inte varit någonstans där det finns så många vinnarskallar i ett lag, säger han till Bohusläningen.
Berömmer utespelarna
Joel Gistedt fortsätter att ösa beröm över lagkompisarna i sin nya klubb:
– Det är en speciell kemi, det märks på träningen. Vi är en salig blandning utan stjärnor, men många är från Värmland som känner till varandra sedan tidigare och hjälper oss som flyttar in, berättar han. Joel Gistedt får också hyllningar av såväl tränaren Lenny Eriksson som lokal media.
Ligger före Viktor Fasth
Men så har också hockeymålvakten från Uddevalla övertygat stort i BIK Karlskoga i höst och släppt in minst mål i allsvenskan. Han har också hållit nollan fyra gånger och ligger tvåa i räddningsligan, före en viss Viktor Fasth, som under NHL-lockouten spelar för Tingsryd.
Det var betydligt tyngre för ett par säsonger. Då flyttade han hem till Sverige efter ett par år i USA som enbart bestod av spel i diverse farmarligor.
Hamnade i norra Skåne
Väl hemma i Sverige hamnade Joel Gistedt i Ängelholm och Rögle där det bara blev åtta matcher under en hel säsong. I fjol fick han dubbelt så många chanser av nye tränaren Dan Tangnes och i år är han det givna förstavalet i sin nya klubb.
– Det känns självklart jättekul och få det förtroendet och ta vara på det. Förutom matchen mot Oskarshamn som jag hade det lite tungt har det gått väldigt bra. Men det är otroligt roligt att spela så här många matcher igen, säger Joel som också laddar för ett prestigefyllt derby hemma mot Örebro på fredag.
Hur tungt har det varit att inte fått spelat regelbundna matcher de senaste åren?
Det har varit jättejobbigt, det är inte därför man tränar hockey. Det har bara varit att fortsätta att tränat på. Hade jag inte gjort hade jag varit helt körd när chansen dök upp. Men jag hade gett mig fan på att komma tillbaka, säger Joel Gistedt som trots en lång karriär bara är 24 år.
– Många glömmer bort det. Jag är ju inte så gammal och ändå varit med om en del i karriären, säger han.
Din bror Adam har ju tagit över som tränare i Uddevalla HC. Kommer du att följa dom extra mycket nu?
– Det blir kul att följa Uddevalla. Jag känner ju några spelare i laget. Det vore kul och bra för hockeyn i Bohuslän om dom gick upp.
Hur tänker du runt hockeyn inför framtiden. Några drömmar?
– Jo, det har jag väl. Men just nu är jag bara väldigt nöjd att vara här.




















