Hoppbassäng finns inte med i planerna
Hoppbassängen är bortprioriterad i det nya badhuset.
Det får undervattensrugbysektionen i Uddevalla sim att reagera.
Relaterat
Artikelserie
- Nya simhallen
- Politiker: "Vi bygger inte för elitsimmare" 2012-01-17
- "Allmänhet och simklubb är lika viktiga" 2012-01-17
- Nya simhallen får 50-metersbassäng 2012-01-12
– Jag undrar hur tusan dom tänker, säger Hans Berg i UV-sektionen.
Uddevalla Sims undervattensrugbylag ligger i den högsta serien och har ett antal landslagsmän. Sektionen är en del i Uddevalla sim men tillhör Svenska Sportdykarförbundet.
Sporten utspelas på minst 3,80 meter djup. Något som blir omöjligt i det nya badhuset. Totalt sysselsätter verksamheten mellan 20 och 25 spelare.
– Jag har själv suttit med i en badhusgrupp och förklarat våra behov. men det är precis som om vi inte finns, säger Hans Berg.
En separat djupbassäng skulle kosta omkring 20 miljoner. Men det finns också andra lösningar, menar Hans Berg. Exempelvis att en del av 50-metersbassängen får höj- och sänkbar botten.
– Så har man löst det på flera ställen, bland annat i Göteborg.
Att ha det som i Uddevalla, med en separat bassäng, vore det bästa, tycker han. Föreningen har tidigare arrangerat stora tävlingar som SM och NM. Planer finns på att arrangera mästerskap även i fortsättningen, men det kommer att bli omöjligt i framtiden om djupbassängen försvinner.
Avsaknaden av djupbassäng får inte bara konsekvenser för undervattensrugbyn. Även de dykarkurser som hålls drabbas, liksom Räddningstjänstens träning.
– Det är ytterst få kommuner som inte har en djupbassäng, konstaterar Hans Berg.
@bohuslaningen
facebook





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 jan 2012 23:08 DYKARE med barn (Ej registrerad)
Var ska vi ha dykar övningar då?? Och var ska våra barn få lära sig att hantera djupt vatten under sig? Nu får dom allt tänka om! Ett nytt badhus utan hopp trampoliner är ju löjligt!
Det är illa som det är idag med dåliga öppet tider på helger,kvällar osv....