Allt dyrare att köpa hus i Uddevalla
Priserna på småhus i‑landet har stigit med 2‑procent under sommaren och med 7‑procent jämfört med samma period för ett år sedan. Men i Uddevalla har huspriserna ökat med hela 11 procent på bara några månader – vilket är störst prisökning i hela landet.
Enligt Statistiska Centralbyrån (SCB) som mäter försäljningspriset på småhus under tremånadersperioder så har huspriserna stigit i samtliga län på ett år. I Västra Götalands län har husspekulanter i genomsnitt fått betala 8 procent mer jämfört med samma period för ett år sedan.
Uddevalla ökar mest
Lokalt har huspriserna i Uddevalla ökat stort, särskilt under den senaste tremånadersperioden. Jämfört med perioden februari – april i år steg huspriserna i Uddevalla under perioden maj – juli med hela 11 procent vilket är den största ökningen i landet. Och tendensen känns igen hos Mäklarringen i Uddevalla.
– Vi har sett en fortsatt ökning av priset i Uddevalla och det beror ju på det attraktiva läget med bad och klippor samt närheten till storstaden Göteborg, säger Christine Waldetoft, mäklare på Mäklarringen.
Att Uddevalla blivit alltmer attraktivt går även att utläsa i SCB:s befolkningsstatistik där Uddevalla tillsammans med Göteborg och Mölndal står för den största befolkningsökningen i regionen.
Tros planas av
Men att ökningen på huspriser kommer att fortsätta i samma takt är inte säkert. Christine Waldetoft tror trots allt på en ganska snar stabilisering.
– Jag tror det kommer plana av. Mindre orter ligger oftare en fas efter storstäderna och kommer troligtvis att följa utvecklingen i Stockholm och Göteborg.
Dessutom finns vissa orosmoln vid horisonten som gör marknaden oviss. Bland annat har Finansinspektionen lagt ett förslag om belåningstak som innebär att nya lån inte bör överstiga 85 procent av bostadens marknadsvärde. Detta kan försvåra husköp för framförallt unga människor.
Riksdagsvalet kan också komma att spela roll då de rödgröna har lovat att ändra i fastighetsskatten. I samband med utlovade räntehöjningar kan efterfrågan på hus därmed snabbt komma att strypas.
@bohuslaningen
facebook























