Så kör du säkert i midsommar
Mer än 100 fler poliser. Med rätt att vara flexibla. Det rustas för midsommar i Bohuslän.
Relaterat
Fakta
Så kör du säkert i midsommar
· Kontrollera bilen en extra gång innan ni du ger dig av.
· Ta god tid på dig, tänk på att resan kan ta längre tid än vanligt eftersom det är mycket trafik på vägarna.
· Välj "säkra" vägar, alltså vägar som har trafiksäkerhetskameror och mitträcken, eller motorvägar med mittseparation.
· Var utvilad och ta regelbundna raster.
· Turas om att köra.
· Kör nykter.
· Se till att alla i bilen har bälte och att barnen har rätt typ av bilbarnskydd.
· Kör inte fortare än väglag, trafikintensitet och liknande tillåter och aldrig över gällande hastighetsgräns.
· Gör gärna resor tillsammans med fler familjen men åk inte karavan utan låt varje förare anpassa sin hastighet och bestäm innan var ni ska ta rast.
· Håll avståndet till bilen framför.
· Kör inte för tidigt dagen efter midsommarfirandet, alkoholen kan finnas kvar i blodet.
Kommenderingen inleds i dag och avslutas på söndag kväll. Med tonvikten lagd på denna torsdag och på den avslutande söndagen. De mer än 100 extrainkallade poliserna är jämt spridda – från Marstrand i söder upp till Strömstad i norr och Mellerud i öster.
– Där är det Visa sannar som gäller, säger Mats Hvit, kommissarie och insatschef för hela midsommarkommandot, trafikpolisen såväl som ordningspolisen.
– Det var problem där förra året, därför har vi tagit med Vita sannar i planeringen i år.
Mats Hvit poängterar det svåra i att förutse vad som ska kunna hända.
– Det går inte att gissa, menar han. Man vet aldrig vad som ska hända, det är verkligen inget förutsägbart.
Därför satsar polisen på att vara flexibla och lättrörliga.
– Vi bygger upp kommenderingen med små, lätta enheter, som snabbt kan förflyttas och sättas in där det uppstår behov.
Områdets normala polisstyrka får alltså förstärkning med ytterligare kolleger.
– Det rör sig om en bit över etthundra poliser, berättar kommissarie Hvit. Många från Göteborg, men också från Skaraborg, Älvsborg och Fyrbodal.
På havet kommer polisen att ha tre båtar i gång. Två vanliga polisbåtar och en snabbgående Cobra. Även Kustbevakningen finns med för att bevaka det som sker på vattnet.
– Vi har ju en ny lag om sjöfylleri att tänka på. Intressant att se om norrmännen verkligen är medvetna om lagändringen.
Om det är svårt förutse var midsommarfirandet eventuellt ska urarta, är det lättare att förutse det trafikmässiga. E6 är naturligtvis pulsådern genom landskapet, plus kustvägarna ut till de populära firarorterna.
– Vi kommer att ha en hel del mc-patruller ute på vägarna, säger Mats Hvit. Det är viktigt att vi syns ute på vägarna. Det kommer också att bli många, många nykterhetskontroller, vilket ingår i det vi kallar beteendeövervakning.
Mats Hvit önskar alla midsommarfirare ett riktigt härligt väder och skickar med några råd på vägen:
– Använd insidan, tänk efter före och glad midsommar!
@bohuslaningen
facebook

























