SMHI varnar för isarna utanför Uddevalla
De mildare temperaturerna på dagarna kan ha gjort isarna utanför Uddevalla svaga enligt SMHI. – Enligt våra satellitbilder har isen tunnats ut rejält, säger Torbjörn Grafström på istjänsten hos SMHI.
Våren är på väg, med plusgrader på dagarna och minusgrader på nätterna vilket gör isarna runt om Uddevalla mycket osäkra. På vissa ställen är isen tjock och kan bära både skidåkare och snöskotrar men på andra ställen kan den vara bedrägligt tunn. Enligt istjänsten på SMHI bör man vara försiktig när man år ute på isarna, enligt de satellitbilder som de utgår ifrån har isen börjat lätta rejält, isarna har börjat spricka upp både utanför Uddevalla och runt Tjörn och Orust.
– Man ska inse att det är vår nu och isarna är inte helt pålitliga längre, säger Torbjörn Grafström på SMHI:s istjänst.
De allt varmare dagarna ligger bakom varningen från SMHI som utfärdar en stor varning att ge sig ut på isarna utanför Uddevalla.
Enligt preliminär statistik från SLS, Svenska Livräddnings Sällskapet, har det under de två första månaderna av 2010 endast inträffat en drunkningsolycka. Det kan jämföras med att under samma period förra året var det sju drunkningsolyckor och under 2008 var det nio olyckor. En av de bidragande orsakerna är att kylan gjort isarna tjockare och en annan är att de som ger sig ut på isarna idag är mer förberedda än för bara några år sedan.
Vad behöver man ha med?
Om man vill gå ut på isen och promenera, åka skidor eller skridskor bör man ha med sig:
- Isdubbar
Viktigt att de sitter rätt, inte bara är med. De ska sitta runt halsen på utsidan av kläderna.
- Ispick eller isbill
En lång stav med en spets i ena änden som som inte är för lätt eller för tung. Man känner sig för med staven för att se om isen håller.
- Räddningslina
Behöver också sitta ganska lättåtkomligt både om du är på land och ska hjälpa en kompis eller om du själv är den som trilalt i en vak.
- Flythjälp
Kan räcka med en ruggsäck med extra kläder i vattensäkra påsar ger en hög flytkraft. Viktigt är att ryggsäcken sitter fast med midjebälte. Annars kan den haman ovanför huvudet och trycka ner huvudet under ytan.
Larma räddningstjänst 112.
Källa: SLS, Svenska Livräddnings Sällskapet
@bohuslaningen
facebook






















