Tungt gung på Frideborg
Upp på scen och ge järnet i tio minuter.
De västsvenska banden gick efter samma recept.
Alla lika sugna på finalbiljetterna som stod på spel.
Semifinalarenan Frideborg i Uddevalla har pulserat och gungat i kvällarna två. Hyfsat med folk i salongen, men framför allt 20 taggade band, som sållats ut bland 115 och fast beslutna om att gå vidare till finalen i Göteborg i slutet av mars.
– En bra nivå i år, tycker Yohanna Eek från föreningen Kultur Ungdom och projektledare för Musik Direkt. landets äldsta och mest anrika musiktävling för unga musiker.
- Och med några riktigt bra toppar.
De tjugo banden kommer från hela Västra Götaland, men bara ett från semifinalstaden Uddevalla, Vivid Recollection. Resten hör hemma i Skövde, Alingsås, Göteborg, Kungälv, Borås, Strömstad och ytterligare några orter.
– Klart att vi vill gå vidare, konstaterar killarna i Alingsås-bandet. Selsius. Förra året åkte vi ur direkt, den här gången är vi betydligt bättre förberedda.
Efter sina tio scenminuter kände de sig rätt nöjda.
– En bra spelning, men kanske inte en toppspelning, säger trummisen Tobias Ljungman och berättar samtidigt att gruppens första album är på gång.
– Tio egna låtar blir det. Jättespännande.
Uppe i "logen" sitter två av gitarristerna i Frozen Iller och torrepar med sina opluggade gitarrer. De var också med i förra årets tävling och försvann snabbt.
– Det här är jätteviktigt, säger Jesper Joelsson. Varje speltillfälle är guld värt. Naturligtvis vill vi till finalen.
Frozen Iller skulle egentligen ha spelat redan på lördagskvällen, men en dålig pizza gjorde sångaren Alexander Böröcz dålig och killarna fick en speltid på söndagskvällen i stället.
– Det ska nog gå bra. Det värsta som kan hända är väl att han spyr ner publiken, skrattar Jesper.
En femmannajury lyssnar på de deltagande banden och plockar ut de åtta, som ska gå till finalen på Brew House i Göteborg den 27 mars.
– Dit siktar vi, säger Carl Bigsten i skatepunkbandet Skatepunx från Skövde efter ett energiskt framträdande på Frideborgsscenen.
– Det kändes skitbra, vi är i alla fall nöjda.
Men Musik Direkt slutar inte med regionfinalen i Göteborg. Den stora riksfinalen återstår ju och den kommer att hållas som en flerdagars-festival i – Uddevalla.
– Fantastiskt roligt, tycker Yohanna Eek. För första gången på 17 år får Västra Götaland arrangera Riksfinalen. Lita på att detta kommer att märkas här i Uddevalla.
Då blir det musik både på torget, på Östraboteatern och på museet. Tre band från Göteborgsfinalen går vidare tillsammans med de andra länens finalvinnare. Sammanlagt 25 band finns på plats i den stora Riksfestivalen.
@bohuslaningen
facebook
























