"Osanna rykten för att undergräva min trovärdighet"
Uddevallapartiets Hans Jonasson är starkt kritisk till hur ärendet mot honom skötts.
Han tänker gå vidare med en JO-anmälan.
– Det har varit osanna rykten som spridits för att undergräva min trovärdighet. För mig har det här handlat om att man vill knäcka Hans Jonasson. Få mig att tappa orken och sugen.
Han tycker också att det är beklämmande att han än en gång får reda på genom pressen om hur ärendet om honom ligger till. Att personalutskottet lagt ner ärendet kommer som en nyhet när Bohusläningen ringer upp:
– Även när kravet om återbetalning riktades mot mig fick jag reda på det genom pressen.
Han tycker fortfarande att det är märkligt att utskottet valde att granska enbart honom, fast att han kunde påvisa att det fanns andra politiker som tagit ut ersättningar vid exakt samma tillfällen.
Dessutom upplever han att beslutet, som nu tagits i utskottet, är otydligt formulerat. I sammanfattningen står att läsa: "Vid granskning av utbetalda ersättningar för förlorad arbetsinkomst, semester och pension under 2007 och halva 2008 för Hans Jonasson har felaktigheter upptäckts. Men för att undvika fortsatta omfattande administrativa arbetsinsatser är bedömningen att inte fortsätta arbeta med frågan"
– Jag tycker att det slår fast att jag gjort fel, att de vidhåller sina felaktiga krav.
Hans Jonasson tänker anmäla kommunen till Justitieombudsmannen (JO).
– De har drivit en process och tagit beslut två gånger utan att jag fått bemöta kraven. I redovisningarna som presenterats för mig har det varit oerhört många faktafel. Dessutom har de struntat i att ta del av handlingar som jag lämnat in. Lågt räknat har jag ägnat 200 timmar för att bemöta återbetalningskravet.
@bohuslaningen
facebook

























