Politiker: Därför ställde vi kravet Österängenanställda drabbade av sparbeting
Relaterat
Artikelserie
- Neddragningen på Österängen
- Vårdanställda fick ultimatum innan jul 2010-01-04
- Facket kritiserar ultimatum 2010-01-04
Socialdemokraten Stefan Skoglund är andre vice ordförande i socialnämnden i Uddevalla. Enligt honom är det fel att beskylla facket för den situation de anställda nu hamnat i.
– Orsaken ligger i stället i det sparbeting på nästen 30 miljoner kronor som fullmäktige ålade socialnämnden i september förra året. Totalt är det cirka 60 tjänster som skall bort och det påverkar hela vår verksamhet, säger han.
Att kris och lågkonjunktur lett till ekonomiska svårigheter för kommunen håller Skoglund med om. Men i stället för att spara på omsorgen vill han och hans parti höja skatten med 35 öre.
– Det skulle inte bara ge vårdpersonalen en chans att bli självförsörjande utan även skapa högre kvalitet och kontinuitet i vården, säger Skoglund.
”Rätt till heltid”
2008 tog Uddevallas socialnämnd ett beslut om ”Rätt till heltid” för alla deltidsanställda innan år 2013. Enligt socialnämndens ordförande Elving Andersson (C) finns det målet kvar, men han erkänner att möjligheterna att förverkliga det försvårats betydligt av den ekonomiska krisen.
– Som jag ser det ligger bollen just nu hos facket. Utan avtal med flexibla scheman och så kallad fyllnadstid har vi i dagsläget inte en chans att erbjuda alla heltid. Det skulle kosta alldeles för mycket, säger han.
Det facket framförallt vände sig emot är att de anställda tvingas betala tillbaka lön om de inte lyckats få ihop tillräckligt med arbetstimmar. Enligt Elving Andersson är dock den risken i stort sett obefintlig.
– Under 2008 var det endast ett par tre personer som råkade ut för det, säger han.
Planeringssystem
Att de anställda tvingas jaga timmar och inte, från månad till månad, veta hur mycket de kommer att tjäna kommenterar han så här:
– För att detta ska fungera krävs det ett bra planeringssystem där den anställde i så stor utsträcknings som möjligt kan överblicka kommande arbetsperiod. Om inte detta har fungerat är jag naturligtvis villig att försöka åtgärda det.
Socialdemokraternas förslag att höja skatten ger han däremot inte mycket för.
– Att i en extrem lågkonjunktur plocka av Uddevallaborna ytterligare 30 miljoner kronor i skatt tycker jag inte låter rimligt.
@bohuslaningen
facebook



























Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 jan 2010 18:29 Shejk (Ej registrerad)
Äntligen en politiker som kan tänka sig höja skatten (35 öre) för att få bukt på vissa problem som kommunen fått. Att säga att det blir 30 miljoner för uddevallaborna är en massa skitsnack, vi som arbetar tror jag inte skulle känna av den skattehöjningen på 35 öre. Av mig kan dom ta en krona om det är så, bara man kan få rätt till heltid..Och heltid i sig generar till mer kommunalskatt...blir som en klocka, allt går runt!