Lagrad biografhistoria hotad på Kuröd
En projektor från 50-talet, filmplanscher och otaliga biofåtöljer. Svenska bios lager på Kuröd är en riktig kulturskatt som få vet om. Men nu är lagret hotat av nedläggning om det inte blir någon ny biograf i Uddevalla.
Relaterat
De här filmaffischerna från 50-talet är som konstverk i sig själva. Huruvida Burt Lancaster-affischen är strategiskt placerad i mitten låter vi vara osagt.Fotograf: Lasse Edwartz
Ronny Nilsson hoppas på en lösning så att han och de övriga två anställda på biograflagret kan vara kvar. – Jag har nio år kvar till pensionen och vill inte flytta från Uddevalla, säger han.Fotograf: Lasse Edwartz
Ronny Nilsson plockar fram den ena färgglada filmaffischen efter den andra ur gömmorna.Fotograf: Lasse Edwartz
Artikelserie
- BIO I PARKERINGSHUSET
- Biobygget i p-huset överklagas igen 2013-03-07
- Klart för bio i Lancaster 2012-11-07
- Miljödomstolen säger ja till ny storbio 2012-09-17
- Boende överklagar biobygge 2012-06-20
- Avslag på överklagande av biobygget 2012-05-12
- Biostrid i centrum 2012-03-23
- Storbråk kring biobygge i Uddevalla 2012-04-20
- Tycker att bion blir för ful 2012-04-28
- Folkets hus-styrelsen står fast vid sitt överklagande 2012-05-12
Sedan 1990 har Ronny Nilsson drivit Sveriges enda biograflager ute på Kuröd. Han har åkt land och rike runt för att serva 33 biografer, från Skellefteå i norr till Karlskrona i söder, med reservdelar samt montera möbler och utrustning. Ett slitigt men kul jobb där man nästan ständigt är på resande fot.
– Jag är ju aldrig hemma så här är lite rörigt, säger Ronny när dörrarna till lagret öppnas.
Hyllorna är fyllda med lådor, olika typer av maskiner och biografmöbler. Här och var kikar en filmaffisch fram, några riktigt gamla. Innehållet skulle utan problem kunna fylla en utställning som skildrar biografens historia.
Sedan 2006 har Ronny även haft ynglingen Robin Sandman till sin hjälp. För ett par månader sedan fick han fast anställning.
– Det är ett kul jobb och man får se väldigt mycket. Jag var nyligen på Gotland för första gången och snart följer jag med till Finland för andra gången, säger Robin.
Han har inte behövt någon speciell utbildning för att klara jobbet men han har lärt sig hur det är att jobba på ett lager.
– Man måste ha koll på grejerna i lagret. Det blir mycket montering av stolar i biografer. Annars har vi en tekniker som kan projektorerna.
Men precis som den gamla analoga tekniken kan även biograflagret gå i graven, åtminstone i sin nuvarande form på Kuröd. Om planerna på en ny biograf i centrum går i stöpet på grund av Folkets hus överklagande är sannolikheten stor att Svenska bio flyttar lagret.
– Min chef har tröttnat på den här kommunen. Tankarna finns på att flytta lagret till Nyköping så att det kommer närmare Stockholm, säger Ronny.
Det skulle troligtvis också innebära att de tre anställda blir av med sina jobb, så de är högst angelägna om att man kommer fram till en lösning.
– Vi är många som vill att Folkets hus tar tillbaka sitt överklagande, säger Ronny.






























