Instrumenttjuvar häktade
I ett år har instrument för 300 000 kronor från musikskolan i Lysekil varit på drift. När tjuvarna försökte pantsätta stöldgodset nystades härvan upp. Ett par från Lysekil sitter nu häktade som misstänkta för instrumentstölderna.
Gullmarsskolans musikskola hade tre inbrott förra året och värdefulla instrument stals. Polisen har inte haft några spår efter stöldgodset, men när så Lysekilsparet försökte pantsätta bleckblåsinstrument blev pantbankens personal misstänksamma och kontaktade polisen. Uddevallapolisens spaningsrotel började nysta och kom snart paret på spåren. Vid husrannsakan hittades instrument och tillbehör värderat till cirka 150 000 kronor. De båda misstänkta greps och sitter nu häktade.
– Vi vet ännu inte när de instrument vi hittat stals, från vilket av de tre inbrotten de kommer, säger Tommy Hansson vid Uddevallapolisen. Ärendet är så nytt, så vi har inte hunnit med allt än.
Det handlar om bleckblåsinstrument och instrumenttillbehör som hittats i parets hem i Lysekil.
Fortfarande saknas instrument och tillbehör för omkring 150 000 kronor och polisen hoppas få tips om var dessa tagit vägen. Det handlar om instrument som är mycket viktiga för musikundervisningen i Lysekil.
De båda misstänkta är kända av polisen sedan tidigare. De har gjort vissa medgivanden i de första förhören polisen hållit med dem.
Åtal ska vara väckt inom två veckor. De är häktade som misstänkta för stöld, alternativt häleri.
@bohuslaningen
facebook


























