Förening vill hjälpa fisken Öringsakademien värnar om vattendragen
Den nystartade föreningen Öringsakademien vill hjälpa havsöringen att komma till sina lekplaster. Genom att röja i älvarna och tillsätta stenar ska de underlätta för havsöringen.
Relaterat
Den nystartade föreningen Öringsakademien med sina nu 17 medlemmar vill värna om havsöringen i Anråsälven och Jorälven.
Under en fisketur under förra året fick de endast upp en havsöring som var tillräckligt stor för att inte släppas tillbaka, beslöt ett gäng med Jonas Nilsson i spetsen att någonting måste göras.
Då startades föreningen Öringsakademien, alla är välkomna att bli medlem i föreningen.
De har på kort tid fått både sponsorer som hjälper till och med pengar. Tanums Kommun är mycket positiv till deras initiativ och ställer upp med pengar och kompetens.
– Vi vill öppna upp vattendragen för öringen så de kan simma upp från haven lättare, säger Jonas Nilsson, ordförande i föreningen Öringsakademien.
De är mycket medvetna att detta inte är något kortsiktigt projekt. De åtgärder som de gör nu kommer kanske att synas om tio eller femton år. Det är ingenting som skrämmer föreningen utan de brinner för att få fisken att leva igen.
– Vi vill ha mer fisk på våran krok, säger Mattias Nilsson.
Två av initiativtagarna till föreningen har alltid hållit på med fiske och det har gått ifrån att bara varit en hobby till att bli en livsstil för de båda.
Och de ska även främja kamratskap och gemenskap i föreningen och kommer att ordna flera olika aktiviteter för att alla ska känna sig välkomna.
I mitten av augusti kommer de att börja med att röja upp i Ängebäcken, alla är välkomna att hjälpa till.
De kommer att ta det lugnt och bara ta bort nedfallna träd och annat som ligger i vägen. Eftersom havsöringen vid den tiden börjar simma till sina lekplatser vill de inte störa.
– Jag har alltid fiskat. När jag drog min första regnbåge på fluga, då blev jag såld, säger Mattias Nilsson.
























