Så ska Strömstad få en lugnare påsk Norska bötesnivåer en chock för svenskarna
Relaterat
Skärtorsdagens festande på båda sidor om gränsen har lett till samarbete mellan svensk och norsk polis. Från vänster Henric Rörberg, kommissarie och stationschef vid Strömstadspolisen, och Ivar Prestbakken, ordningschef och polisöverkonstapel vid Haldenpolisen.
-De som kommer hit för att ha en trevlig dag på skärtorsdagen förstår jag fullt ut, men de som kommer för att slåss är inte välkomna, säger Henric Rörberg, stationschef vid Strömstadspolisen.
Skärtorsdagstraditionen i Strömstad, med festsugna norrmän i gamla amerikanare, lockar allt fler svenskar.
– Det är en relativt ny trend. Nu deltar cirka 100 svenska bilar, berättar Henric Rörberg, platschef hos Strömstadspolisen.
Efter rundkörning i Strömstad under dagen fortsätter festen i Halden. Ivar Prestbakken, ordningschef vid Haldenpolisen, varnar för bötesnivåer som är mycket högre än de svenska.
– De chockar svenskar.
I Norge är det förbjudet att dricka alkohol på all offentlig plats. Överträdelse kostar på skärtorsdagen, då taxan dubblats, 4 000 norska kronor.
I Sverige är det enbart förbjudet att dricka inom de delar av offentlig plats som avgränsats i lokal ordningsstadga. Överträdelse kostar 500 kronor.
Samarbete
Att inte rätta sig efter polismans tillsägelse och vägra informera om sina personuppgifter kostar 10 000 nkr, i Sverige 30 dagsböter. De är inkomstrelaterade och som lägst 40 kronor per bot.
Svensk och norsk polis samarbetar kring skärtorsdagen. Fyra norska poliser finns på plats i Strömstad, där tillströmningen ger dem information om vad som kan väntas senare under dagen i Halden.
Stängt Systembolag i Strömstad förväntas, som i fjol, ge positiva effekter även i Halden. När drickan är slut är det svårare att fylla på förrådet.
Mc-karavan
Årets skärtorsdag kan bli betydligt stökigare än fjolårets, då påsken kom tidigt och skärtorsdagen var mycket kylig.
– Det var ”ordningsvär”, säger Ivar Prestbakken och Rörberg översätter till svenska polisens benämning:
– Polisväder.
Antalet omhändertagna en skärtorsdag i Strömstad varierar mellan cirka 25 och 45. Den från hela Fyrbodal och från Göteborg förstärkta styrkan ska därtill dirigera rundkörande, högljudda besökare till anvisad rutt, utanför stadskärnan.
Fram till torget släpps däremot karavanen av mc-entusiaster från norska Harley-Owners Group.
– 150 nyputsade motorcyklar bidrar till den trevliga delen av firandet, säger Rörberg.














Senaste kommentarerna:
Skrivet 4 apr 2009 23:57 Trött på norrmän (Ej registrerad)
dags att höja bötesbeloppen för en del saker även här i sverige kanske? och när polisen ändå håller på, ta och kontrollera fler norska bilar/förare som kör på våra vägar, det rullar hur många som helst med bilar som inte skulle gå igenom en kontroll plus det faktum att det finns en hel del exempel på förare som kanske inte borde köra pga både trötthet och ibland även alkohol.
och varför inte göra som i många andra länder, kräva betalning på plats, skicka räkningar på sånt där fungerar väl sällan till andra länder.