Bullaren är vackrast när det skymmer
Relaterat
Barnen här bedyrar att de har det bäst i världen, en härlig skolgård, gung-älgar i skogsbrytet och fem minuters promenad till bad.
Backa skola heter den egentligen, men bara några hundra meter från skolan står skylten om Bullareby, så för oss besökare blir det barnen i Bullarebyn.
Det är en kall dag, men från grillplatsens glöd värmer det gott. Så här mitt i vintern når inte solen skogsdungen på skolgården.
Här serveras inte fritidsaktiviteterna på silverfat, här gäller det att själv hitta på saker. Emil Borg som kommer puttrande på sin egen choppermoped är en av dem. Han drömde om en chopper, plockade ihop allt han hittade och byggde sig en egen.
Och i Bullargården är det också eget arbete som gäller, hela gården byggdes av ideella krafter, idrottsanläggningen är i toppskick tack vare frivilligt arbete och revyn med egna förmågor drar fulla hus.
En trakt som denna har naturligtvis en helt egen nationaldag som firas ordentlig, första dagen på älgjakten.

















