Får bygga 14 vindkraftverk
Rabbalshede Kraft AB har fått tillstånd att bygga 14 vindkraftverk på Sögårdsfjället i nordöstra delen av Tanums kommun.
– Det känns bra, säger vd Thomas Linnard om klartecknet för 400-miljonersprojektet.
Relaterat
Fakta
Fyra parker i drift
Rabbalshede Kraft har hittills fyra vindkraftsparker i drift:
Hudparken med sex verk och Kil, med fyra verk, i Tanums kommun.
Brattön med sex verk, i Munkedals kommun.
Töftedalsfjället, där bolaget äger 10 av 21 verk, i Dals Eds kommun.
De 26 egna verken uppges producera 151 GWh el per år.
Länsstyrelsens beslut att ge Rabbalshede Kraft miljötillstånd för vindkraftsparken öster om Norra Bullaresjön har lämnats med stöd av ett positivt yttrande från Tanums kommun.
Förutsättningen för den positiva synen var att vindkraftverken blir höst 150 meter höga och enligt Linnard är det den totalhöjd som gäller. Kommunen har också önskat att exploatören på något sätt kompenserar för intrånget i ett område som bedöms vara värdefullt för skogshöns.
– Kommunen har inte varit så detaljerad med vad som önskas och vi kommer nu att diskutera med den vad vi kan göra, säger Karolina Tisell, projekteringsansvarig hos Rabbalshede Kraft.
När parken börjar byggas beror enligt Linnard på vilka besked bolaget får om tidpunkten för en anslutning till elnätet. Parken beräknas producera 75 000 MWh, vilket motsvarar förbrukningen av hushållsel i 12 500 hushåll.
250 verk år 2015
Ansökan om tillstånd lämnades till länsstyrelsen i december 2009.
– Så det har egentligen gått väldigt snabbt, säger Linnard som vet att processen kan ta betydligt längre tid.
Han tror att den vindkraftsplan som kommunen gjort har snabbat på hanteringen.
– Det är riktigt roligt att ha fått det här tillståndet. Det stöder vårt mål att ha byggt 250 verk år 2015, i egen regi eller tillsammans med andra, säger Linnard.
Beslut på väg
Länsstyrelsen är på väg att fatta beslut om ytterligare ett stort Rabbalshede Kraft-projekt. Det gäller elva vindkraftverk, också de med en totalhöjd på högst 150 meter, på Skaveröd-, Gurseröd- och Edsämfastigheter ungefär mittemellan Tanumshede och Östad. Tanums kommunstyrelse har i veckan beslutat tillstyrka att länsstyrelsens miljöprövningsdelegation ger tillstånd för alternativet C.
Huvudalternativet i ansökan gällde 13 vindkraftverk, flertalet inom ett område som kommunen betecknat som lämpligt för utbyggnad men några även inom en skyddszon för världsarvsområdet Tanums hällristningar.
















Senaste kommentarerna:
Skrivet 27 aug 2011 15:49 Evert (Ej registrerad)
Vi får hoppas att det känns bra för tanums befolkning med!
Nu har vi snart bara kust remsan kvar!
Vara i naturen kan väl grann kommunerna hjälpa oss med! Kanske inte Munkedal för där är det snart fullt med och inte Uddevalla för där planeras ett 100 tal. Men Norge är fint.
Skrivet 27 aug 2011 11:17 Per (Ej registrerad)
Vore trevligt om kommunen har tagit med att förhandla om att ett antal kraftverk där innevånarna till självkostnadspris kunde vara med och investera. Likaså vore det en bra investering att säkerställa kommunens egen energiförsörjning. Men kanske är det svårt med finansieringen för en kommun? Självkostnadspriset ligger runt 20 öre hos konkurrenterna, för privathushåll kan investering finansieras genom lån. I en kommun som är vindrik, bör innevånarna satsa på detta och ta del av resurserna, istället för att exportera kraften. Visst man kan investera i vindkraft i form av aktier, men vore det inte roligare att investera i sin egen framtida förbrukning, och ge lbolagen fingret? Så nästa gång, ge tillståndet till exploatör som bedriver förening med andelar för eget ägande. Då skulle jag byta mina andelar mot snurra i närheten, bara därför att det skulle kännas roligare :-)
Skrivet 27 aug 2011 09:54 lasse (Ej registrerad)
Det handlar inte för eller i mot vindkraft utan fakta!
Samhällsnyttan med detta måste utredas! Målet som finns nu är ca 30TW förnyelsebar energi, att C sade ja till att vi kan upprusta kärnkraftverken blev belöningen mycket vindkraft. C störst bidrags givare LRF lobbade fram detta gigantiska jordbruks stöd.
Vad man inte tänkte på var skulle alla elledningar placeras och vem ska betala för ett paralellt energi system ( vi elkonsumenter givetvis )
Vi måste ha ett bättre underlag innan man beslutar att fylla länets skogar med med vindkrafts industrier.
Även jag önskar detta kan ersätta kärnkraften!
Men en energikälla som inte kan styras kräver ständig reservkraft.
Kontrollera gärna vilka som tjänar pengarna på detta ( det är inte elkonsumenterna, naturen, mijörörelsen ) utan penning klippare som vill åt bidragen!