Migrationspolitiken oroar Bodil Ceballos "Vi som har en mer generös politik måste kompromissa"
Relaterat
<4_Bildrubrik_t>Inte bara Europa. </4_Bildrubrik_t>Det är ovanligt mycket EU-debatt nu, tycker Bodil Ceballos (MP) , men hon saknar en diskussion om EU:s roll i världen. Tillsammans är länderna i EU en av de största biståndsgivarna, säger hon.
Inte bara Europa. Det är ovanligt mycket EU-debatt nu, tycker Bodil Ceballos (MP) , men hon saknar en diskussion om EU:s roll i världen. Tillsammans är länderna i EU en av de största biståndsgivarna, säger hon.Fotograf: Andres Carlsson
Bodil Ceballos (Mp) EU-kandidat från Gävle och Tina Ehn (Mp), riksdagsledamot från Orust
Fakta
– Vi måste kompromissa med länder som Italien och Frankrike som är mest drivande i att få en så restriktiv migrationspolitik som möjligt.
Där finns starka högerextremistiska krafter som sätter dagordningen för migrationspolitiken just nu, säger hon.
Därför måste Sverige ha bra argument för en human och generös flyktingpolitik.
– Asyl- och migrationsfrågorna blir gemensamma för hela EU om Lissabonfördraget går igenom. Inget land får ha generösare regler än något annat. Det ska sys ihop under hösten.
Bodil Ceballos kommer från Gävle och är tredje namn på Miljöpartiets lista till EU-parlamentet.
I går besökte hon Uddevalla tillsammans med riksdagsledamoten Tina Ehn från Orust.
Hon bedriver ingen personvalskampanj. Däremot jobbar partiet för att få tre mandat i stället för nuvarande två.
– Jag riktar mig till alla men försöker också få invandrare att gå och rösta, säger hon.
Bodil Ceballos sitter i riksdagen, är jurist, specialiserad på miljö- och utlänningsrätt.
Under tio år var hon rättslig rådgivare i EU-parlamentet för Per Gahrton och Inger Schörling.
Vilka frågor är viktigast i EU?
– Klimatet och global rättvisa och dess konsekvenser där också migrationen ingår. Allt hänger ihop. Ren teknik utan fossila bränslen har direkt bäring på migrationen. Klimatpåverkan gör att fattigdom förvärras och kan leda till att människor inte kan bo kvar i sina hemländer.
Vad tycker du om Lissabonfördraget?
– Det överlåter för mycket makt till EU. Fördelen är att parlamentet får mer att säga till om men det överväger inte nackdelarna.
Vad är bäst med EU?
– Att de länder som inte har haft någon miljölagsstiftning har tvingats till det. Överlag har vi fått en bättre miljö i EU. De flesta var tvungna att höja sin miljöstandard. Några fick sänka sina krav, däribland Sverige.
– I klimatfrågan kan vi också ha högt ställda krav. Köpenhamnsmötet i december blir avgörande för om vi kan få länder utanför EU att gå med på dem.
Sämst med EU?
– Man lägger sig i för mycket detaljfrågor som storleken på äpplen.
@bohuslaningen
facebook






























