Miljöpartiet gläds åt grön våg
Relaterat
Jublet ville aldrig riktigt ta slut på miljöpartiets valvaka på Södra Teatern i Stockholm. Framgången är, enligt språkröret Maria Wetterstrand, ett resultat av att man ändrat hållning i EU-frågan.
De flesta av våra sympatisörer, framför allt i Stockholm, är för EU. Att vi ändrat hållning har varit avgörande, säger hon.
Den andra avgörande faktorn har varit klimatfrågan. Den har haft jättestor betydelse.
Det andra språkröret, Peter Eriksson, tror också att det intima samarbetet med andra gröna partier i Europa har uppskattats av många. Han, liksom de andra i partiet, jublar åt att de gröna gått framåt starkt i de flesta länder.
Det går en grön våg genom Europa, säger han.
Valresultatet - preliminärt 10,8 procent för Miljöpartiet - innebär att partiets två främsta kandidater, Carl Schlüter och Isabella Lövin, kommer in i parlamentet. Lövin, som blivit känd för sitt engagemang i fiskefrågan, blir nu parlamentsledamot.
Nu är jag inne, konstaterar hon lugnt mitt bland alla jublande partikamrater.
Jag har varit inställd på detta. Min specialfråga är så pass viktig att jag har känt att jag har haft stort stöd.







































