ICA-butik i Bovallstrand utsatt för pyromandåd
Enligt Anders Kristiansson, polisbefäl i Kungshamn observerades ett gäng mopedburna ungdomar utanför ICA-butiken när de försökte tända eld på en isbinge av plast som stod uppställd vid butiksväggen.
– Elden hann aldrig ta sig som tur var och räddningstjänsten behövde inte rycka ut. Men eftersom det bor folk i våningen ovanför butiken rubriceras det hela som mordbrand.
Polisen hittade dagen efter två enliters flaskor med texten Aceton samt tändstickor i närheten och flaskorna har nu skickats in för teknisk undersökning.
– Även på kommunens servicehus tvärs över gatan hade man gjort försök att tända på, säger Anders Kristiansson.
Personalen på ICA Nära Tärnan kunde dagen efter konstatera att pelarna utanför butiken var svarta av sot men någon annan skadegörelse hade förövarna inte åstadkommit.
@bohuslaningen
facebook
































