Polisen förtegen om barnamordet
Mannen som misstänks ha mördat sin tvååriga dotter får vård och har inte kunnat höras av polisen. Senast i morgon ska åklagaren bestämma om mannen ska häktas.
Relaterat
Artikelserie
- Mord på tvååring
- Pappan är anhållen 2010-08-21
Under måndagen påbörjades rättsmedicinsk undersökning av den mördade tvååringen och inom ett par veckor ska obducenten presentera det rättsintyg som anger dödsorsaken. Den anhållne 47-åringen har ännu inte kunnat höras av polis på grund av sitt tillstånd, men har delgivits misstanke om mord samt förberedelse till mord. Han har dock inte kommenterat vad som hänt eller de misstankar man riktat mot honom.
Den tekniska undersökningen är avslutad.
Kammaråklagare Lars-Åke Ahlström vid åklagarkammaren i Uddevalla har fram till imorgon på sig att lämna in häktningsframställan mot mannen.
@bohuslaningen
facebook



























