12ºC
1 m/s

Torsdag 2 september 2010

Tipsa! Skicka SMS/MMS: BHN [text] till 72099

Orust

Publicerad 26 juli 2010 Uppdaterad 27 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Sjöräddningssällskapet jubilerar

Helikopter, vattenskoter och snabba båtar visades upp när Sjöräddningssällskapet på Käringön firade 90 år. I lördags avslutades det fyra dagar långa firandet. Publiken var imponerad av både båtarna och det ideella arbetet som driver organisationen.

Relaterat

TW_sjoraddning_01.jpg

Fakta

Fakta: Sjöräddningssällskapet

Sjöräddningssällskapet är en ideell organisation som har varit verksam i mer än hundra år längst den svenska kusten. Det finns 64 bemannade räddningsstationer och nästan 2000 frivilliga sjöräddare. År 2009 gjorde Sjöräddningssällskapet 937 sjöräddningsutryckningar. Förutom de akuta larmen deltar även organisationens sjöräddare vid en stor del sjöambulanstranporter, förebyggande utryckningar och övningar. Sjöräddningssällskapet drivs av medlemsavgifter och gåvor.

– Sjöräddningsällsskapet betyder trygghet för mig. Det är en fantastisk organisation som åstadkommer mycket, säger Johanna Willerstrand från Varberg, som har väntat på helikopteruppvisningen tillsammans med sin familj.

För 90 år sedan startade Sjöräddningssällskapet sin station på Käringön, en station som skulle visa sig fylla en viktig funktion i sjösäkerheten i området. De har minst ett akut larm om dagen och ett flertal förebyggande hjälpinsatser där sjöfarare får hjälp vid motorstopp eller liknande. Det är flest utryckningar av alla stationer i Sjöräddningssällskapet. Under vinterhalvåret har ön en del av vidareutbildningen för frivilliga sjöräddare i övriga Sverige.

- Det är en otrolig känsla att kunna hjälpa andra människor och att göra nytta. Det är det roligaste man kan göra och det vill vi visa, säger Peter Andreasson som en av Sjöräddningssällskapets frivilliga sjöräddare på Käringön.

Att stationen har mycket att göra är också lätt att förstå om blicken läggs på hamnen där båtarna trängs. På de smala gångvägarna traskar sandalklädda fötter förbi i en jämn ström. Käringön är ett minst sagt populärt resemål sommartid och den bohuslänska dialekten drunknar i semestermyllret av röster.

Vid räddningsstationens bildande var tongångarna andra. Schartauanismen hade ön i sitt grepp och besökarna få. Då fanns Sjöräddningssällskapet för handelssjöfarten och räddningsbåtarna tog sig fram med hjälp av segel. Nu är fritidsbåtarna många och det sätter helt andra krav på räddningsorganisationens utrustning, förklarar Peter Andreasson. Nya och mer funktionella båtar har donerats av privatpersoner eller företag vilket har varit en uppskattad modernisering av flottan.

- Fler personer är på sjön och då krävs det snabbare insatser. Detta kräver snabbare båtar.

Längst kajen ligger de förtöjda och besökarna går omkring och tittar, känner på utrustningen och blir upplysta om dess egenskaper. Många barn vill prova på att åka den snabba vattenskotern och en liten pojke frågar nyfiket om räddningsdräkten som en av sjöräddarna klär på sig. Längst klipporna ligger räddningsutrustning och flytvästar. I vattnet guppar räddningsflotten i de små vågorna.

Plötsligt mullrar en helikopter över besökarna och kajen fylls snabbt med imponerade åskådare som ges en uppvisning i hur räddningshelikoptern firar upp nödställda ur flotten.

Dagens sista punkt blir en auktion där pengarna går till organisationens arbete och byggnation av ett nytt hus vid kajen. Syftet med de fyra jubileumsdagarna har varit att öppna upp verksamheten, visa hur organisationen fungerar och hur de frivilliga sjöräddarna arbetar.

- Vi får inga bidrag och måste visa upp oss för att synas. Vi vill informera om vilka vi är och att allt vi gör är ideellt, säger Peter Andreasson.

Publicerad 26 juli 2010 Uppdaterad 27 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Val -10 Orust

Annat innehåll

Läsarbilder - Orust

Gör bohuslaningen.se/orust till startsida!

Bohusläningen - Orust

http://bohuslaningen.se/1.21000
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Top Jobs
Lokus
Sök bland annonser från ca 60 dagstidningar runt om i landet.
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschefer: Einar Sundgren, Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Karl af Geijerstam Tipsa: SMS/MMS till 72099 med BHN <din text>
Webbchef: Harry Gerd eller ring på 0522 - 990 99