Kommunen: "Kritik mot besparingar överdriven" Vill nyansera bilden av besparingar
Nyligen gick de fackliga organisationerna på lärarsidan till attack mot de förändringar som ska genomföras inom skola och förskola i Orust kommun. Susanne Gustafsson, chef på barn och utbildningsförvaltningen, tycker att kritiken är överdriven.
– Jag förstår att det finns en oro inför dessa förändringar men jag menar att de fackliga organisationerna överdriver i sin kritik. Det sker en återkoppling till nämnden om åtgärder och konsekvenser av olika beslut. De förändringar som ska genomföras innebär förändringar i verksamheten. Det ska sparas 21,5 miljoner i en budget som i år har en ekonomisk ram på cirka 300 miljoner. Det kommer att märkas.
Lärarfacken hävdar i en skrivelse som nyligen skickats till politikerna i barn och utbildningsnämnden att lärartätheten i Orust kommun hamnar långt under genomsnittet i riket när den nya organisationen genomförts. På förskolorna har bemanningen också förändrats.
Finns inte pengar
– Lärartätheten beräknas bli mellan 6, 5 och 7,0 lärare per 100 elever efter omorganisationen. Det innebär en lägre lärartäthet än i riket. Tyvärr går denna utveckling mot skolans mål med fler lärare och mindre klasser. Det finns inte pengar för fler tjänster i nuläget.
Enligt Susanne Gustafsson är det fortfarande så att elever med särskilda behov prioriteras, trots att en tjänst som specialpedagog ska dras in.
– Vi har en resursenhet med psykologer, kuratorer och speciallärare och andra specialister som används för att hjälpa och stödja barn och ungdomar med särskilda behov.
Övertalighet
En majoritet av politikerna i fullmäktige har beslutat att skolan ska spara dessa pengar på grund av att antalet elever minskat kraftigt i ett antal år. Det är också så att friskolor lett till ytterligare minskningar av antalet elever i den kommunala skolan. Det är barn och utbildningsförvaltningen som gett Gustafsson i uppdrag att driva igenom förändringarna.
– Tyvärr har man inte velat ta tag i denna fråga förrän nu.
Enligt Gustafsson finns det en beräknad övertalighet på mellan 10 och 12 lärare.
– Det kan bli tal om uppsägningar, säger hon. Men vi diskuterar också om det finns andra lösningar, exempelvis att erbjuda vissa att gå i pension ett par år tidigare.
@bohuslaningen
facebook


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 mar 2010 13:28 Petter (Ej registrerad)
Det är lätt att vaggas in i tron att idylliska landskapet och det plikttrogna folket här på Orust säkert reder upp det här och klarar av en sån här situation. Men det är en lek med andras liv och att spekulera och göra affärer med andras uppväxt. Och det drabbar västra och södra delarna allra värst. Pröva gärna att köra sträckan Ellös-Henån på morgonen så får ni se prov på vägförhållanden, och mitt i "svåra kurvan" står barn på hållplatser som inte borde finnas. Västra Orust har även en stor potentiell befolkning med alla tomma sommarhus. Ser vi en framtid med ett förbättrat vägnät, nu när klokt folk snart vill komma ifrån en allt hårdare miljö i städerna med sina barn?
Skrivet 23 mar 2010 13:01 Sune (Ej registrerad)
Kan man inte göra de förbättringar (ny skola och stor omorganisation) som behövs för att rädda ekonomin utan att riskera enskilda individers välmående, så borde man kanske inte ge sig i kast med att ens FÖRSÖKA göra det på ett sådant sätt. Befolkningen har ju tydligt sagt sitt i den här frågan, och att vidhålla sitt veto nu när facket och skolverket säger ifrån tyder mer på något annat (som inte går att skriva rent ut).
Tyvärr är de äldre som har tyngd med sin erfarenhet att säga ifrån, även de äldre som erbjuds tidigarelagd avgång ("-om det nu ska vara så besvärligt att göra som vi här i kommunhuset säger").
Skrivet 23 mar 2010 11:29 besviken mamma (Ej registrerad)
Kommunen tror att dom gör besparingar, men notan kommer att bli hög om några år när man får se konsekvenserna av detta. Elever som inte får det undervisning och stöd som dom behöver kommer med all säkerhet att kosta både skola och samhälle mycket i framtiden. Man kan inte kalla det annat än tragiskt för alla parter men som vanligt tänker man inte längre än näsan räcker.
Jag är mycke tacksam att mitt fjärde och sista barn går ut skolan i år, med tanke på hur alla dessa år har sett ut.