Tina Ehn etta på riksdagslistan
Tina Ehn, riksdagsledamot för Miljöpartiet och bosatt på Orust, ställer upp för en ny period i riksdagen. Ehn hamnade på plats nummer ett när Miljöpartiet i Bohuslän antog listorna till höstens val till riksdagen och regionen.
Relaterat
Fakta
Turordning Miljöpartiet
MP:s riksdagslista:
1) Tina Ehn, Orust.
2) Leif Engström, Mölndal.
3) Azar Hedemalm, Tjörn.
4) Johan Söderpalm, Orust.
5) AnnKristin Allvin, Uddevalla.
6) Sven Olsson, Orust.
MP:s regionlista:
1) Ulrika Frick, Mölndal.
2) Niklas Attefjord, Öckerö.
3) Jenny Svanergren, Partille.
4) Sven Olsson, Orust.
5) Tina Ehn, Orust.
6) Yngve Johansson, Sotenäs.
– Jag känner fortfarande att jag brinner lika mycket för politiken, säger Tina Ehn som valdes in i riksdagen 2006. Det är roligt att jag fått ett fortsatt förtroende av partiet att driva olika framtidsfrågor kommande mandatperiod.
Intressant period
Tina Ehn tycker att tiden i riksdagen varit mycket intressant och att hon kunnat ägna sig åt många viktiga frågor.
– För mig är det exempelvis viktigt att vidta olika åtgärder i syfte att förbättra havsmiljön. Dessutom är det viktigt för mig att föra fram frågor som är viktiga för Orust och Bohuslän. Ett sådant exempel handlar om att få fram pengar för en utbyggnad av länsväg 160 genom Orust.
Andranamn på listan är Leif Engström från Mölndal. På plats nummer tre finns Azar Hedemalm från Tjörn. Engström har chans att ta en riksdagsplats om partiets opinionssiffror håller i sig.
– Det är extra kul att företräda Miljöpartiet nu när det går så bra för oss, säger Tina Ehn. Det verkar som vi lockar väljare från alla andra partier. Och att vi är ett parti som är extra intressant för många ungdomar.
@bohuslaningen
facebook

























