logo
This text is replaced by the Flash movie.

Orust

Publicerad 8 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
56 kvinnor tog tillfället i akt och kom till kvinnofrukosten i församlingshemmet vid Röra kyrka.

56 kvinnor tog tillfället i akt och kom till kvinnofrukosten i församlingshemmet vid Röra kyrka.

Fotograf:
Bild: Ingvar Spetsmark

56 kvinnor på gemensam frukost

I lördags var det åter dags för kvinnofrukost på Orust. Denna gång kom inte mindre än 56 kvinnor till det nybyggda församlingshemmet som ligger intill Röra kyrka. Det är Orusts pastorat som står bakom satsningen.

Relaterat

Artikelbilder

Inger Tolvers och Pia Askland Josefsson berättade om hur det är att vandra längs en pilgrimsled. De pratade också om de planer som finns på pilgrimsleder på Orust.

Inger Tolvers och Pia Askland Josefsson berättade om hur det är att vandra längs en pilgrimsled. De pratade också om de planer som finns på pilgrimsleder på Orust.Fotograf: Bild: Ingvar Spetsmark

Diakon Anna Blomberg, församlingspedagog Kajsa-Karin Andersson och diakon Solveig Widell såg till att frukosten stod på borden när kvinnorna kom.

Diakon Anna Blomberg, församlingspedagog Kajsa-Karin Andersson och diakon Solveig Widell såg till att frukosten stod på borden när kvinnorna kom.Fotograf: Bild: Ingvar Spetsmark

– I fortsättningen blir det frukost för kvinnor på Orust fyra gånger om året, säger diakon Solveig Widell. Vi ska åka runt till de olika församlingshemmen som finns på Orust. I maj blir det kvinnofrukost i Tegneby församlingshem.

Det är Solveig Widell som står bakom denna satsning tillsammans med diakon Anna Blomberg och församlingspedagog Kajsa-Karin Andersson.

Olika församlingshem

Intresset för lördagens träff var stort. Inte mindre än 56 kvinnor i varierande åldrar dök upp.

– Det är kul att träffas på detta sätt, sade en av kvinnorna, när hon kom till det dukade frukostbordet tillsammans med en väninna.

Kajsa-Karin Andersson anser att det är viktigt att göra satsningar enbart för kvinnor.

– Många äldre kvinnor har inte så många möjligheter att träffa andra, säger hon. Här får de en stunds gemenskap.

– Det är viktigt att skapa fler mötesplatser för människor, säger Anna Blomberg.

Pratade om pilgrimsleder

Frukosten bestod av olika sorters bröd, pålägg, fil, mjölk och en del annat. När alla ätit var det dags för en föreläsning. Pia Askland Josefsson och Inger Tolvers berättade om sin pilgrimsvandring på Kinnekulle för ett par år sedan. Det två kvinnorna står bakom idén att ordna pilgrimsleder i Orust.

Just nu gör kommunen en förstudie som delvis bekostas av medel från EU. Studien ska ge svar på om det går att göra en satsning på pilgrimsleder på Orust.

– Denna typ av vandringar ger psykisk vila, fysisk ansträngning och närhet till naturen, säger Pia Askland Josefsson.

Publicerad 8 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Sök i arkivet

Läsarbilder - Orust

Senaste nytt

VÅRA BLOGGARE

Gör bohuslaningen.se/orust till startsida!

Bohusläningen - Orust

http://bohuslaningen.se/1.21000
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Top Jobs
Lokus
Sök bland annonser från ca 60 dagstidningar runt om i landet.
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschef: Helena Löfving Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Webbchef: Harry Gerd