Lovar behålla skolor och äldreboenden KD vill dra ner på administration
KD i Munkedal ställer personvalet på sin spets genom att lista sina kandidater i bokstavsordning. Politiken som de vill bedriva handlar bland annat om att skära ner på administration och satsa på kärnverksamhet.
I detta finns ett uttalat löfte att skolor och äldreboenden ska finnas kvar i Hällevadsholm, Dingle, Hedekas och Munkedal, för att hela kommunen ska leva. Dessutom ska kvaliteten förbättras genom att öka antalet vårdpersonal och lärare. Så mycket som möjligt av administrativa sysslor ska lyftas av dessa grupper. Vidare ska de lokala enheterna få större bestämmanderätt. Livskvalité ska erbjudas oavsett var människor väljer att bosätta sig i kommunen.
För att åstadkomma detta krävs det besparingar, det hymlar man inte med.
– Det är inte ärligt att gå ut och säga att man ska satsa på olika saker, utan att säga var pengarna ska tas.
Enligt det budgetförslag som KD lade i juni ska välfärdsförvaltningen och kommunstyrelsen banta med omkring 10 miljoner kronor vardera.
– Totalt rör det sig om fem procent. Visserligen mycket pengar, men det beror på att det är en så hög omsättning, säger Rolf Jacobsson.
Är det verkligen möjligt när skolan och omsorgen har fått slita hårt med besparingar de senaste åren?
– Det är inte en besparing rakt över alla enheterna. Vi vill däremot utöka antalet lärare och vårdpersonal. Men ska man utöka någonstans så måste man också spara någonstans, säger Olle Olsson.
Exakt vilka tjänster eller verksamheter som kan komma att tas bort eller hur arbetet ska bli mer effektivt är något som de inte preciserar. I valmanifestet står det bland annat "minskning av administration – mindre av chefer – mindre högtflygande planer och färre EU-projekt". Rolf Jacobsson tror också att man skulle kunna tjäna på inköp, gärna genom att de i högre utsträckning görs ute på enheterna i stället för centralt. Han ifrågasätter också de långa resorna för hemvården, sedan det bestämdes att de skulle utgå från Munkedals tätort.
– Man måste sätta sig ner och verkligen gå igenom hela organisationen och se var resurserna finns och var pengarna rinner ut.
@bohuslaningen
facebook






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 sep 2010 15:41 Krikke (Ej registrerad)
Bra att KD tar det obekväma ställningstagandet att våga titta på dessa frågor och genomlysa om de går att minska på kostnader som vi kan vara utan. Sista gång man tog upp denna fråga var det människor som kände sej kränkta och utpekade. Man måste ha kostnads kontroll på våra skatte medel.
Bra KD att ta beslut som kan vara obekväma.
Skrivet 9 sep 2010 09:15 Sebastan Andersson (m)
De vill minska på den centrala administrationen och samtidigt ska administrationen ute i verksamheterna också minska. Detta är en ekvation som inte går ihop.
Det pappersarbete som görs idag är inget onödigt som vi kan välja bort för det är lagstiftat. Kommunen kan inte undvika att det och därmed blir bara populistiskt att påstå att man kan det.
Ta ansvar och kom inte med populistiska utspel!
Vill KD minska byråkratin måste de föra frågan i riksdagen. De kan ändra reglerna så byråkratin kan minska och de tror jag alla kan skriva under på att det är bra.
Jag tycker det är bra att de tar ställning för verksamheterna i alla kommundelar ska vara kvar. Det är viktigt för kommunens framtid.
Skrivet 8 sep 2010 21:49 opposition-ist (Ej registrerad)
Hoppas krikke blir nästa kommunalråd i Munkedal - han tror ju han vet bäst.