12ºC
1 m/s

Torsdag 2 september 2010

Tipsa! Skicka SMS/MMS: BHN [text] till 72099

Lysekil

Publicerad 21 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Lysekil kommuns egna musikanter

De spelar gitarr, sjunger och repar hela dagarna. I går uppträdde de också – fem ungdomar med ett annorlunda sommarjobb.

Relaterat

Artikelbilder

Scenen i Stadsparken fick besök av fem musicerande sommarjobbare igår. Sarina Tobin och Rebecca Röström sjunger, Ida Örnerstig spelar elgitarr, John Lindström bas, Carl Johannisson gitarr, och handledare Örjan Carlsson trummor.

Scenen i Stadsparken fick besök av fem musicerande sommarjobbare igår. Sarina Tobin och Rebecca Röström sjunger, Ida Örnerstig spelar elgitarr, John Lindström bas, Carl Johannisson gitarr, och handledare Örjan Carlsson trummor.Fotograf: Karin Annebäck

Från parksnäckans scen hörs starka röster kompade av ett samspelt gäng bakom sig. De har bara spelat tillsammans i en dryg vecka, men det märks inte.

– Vi repade i och för sig hela förra veckan. Nu ska vi mest vara ute och spela, säger Rebecca Röström.

Jobbarkompisar

Konstellationen är tillfällig. De är arbetskamrater snarare än ett band. Musicerandet ingår i deras sommarjobb. Eller är deras sommarjobb snarare.

– Det är första året som vi har kultur som ett av kommunens feriejobb. Tanken är att de ska få testa hur det är att vara musiker, samtidigt som de glädjer andra och känner att de gör något som är vettigt, säger Marianna Andersson, kultursekreterare.

Klassiker för äldre

Det är inte bara Stadsparkens gäster som får ta del av bandets musik. De spelar också på kommunens äldreboenden.

– Då anpassar vi oss lite, och kör låtar som de gamla gillar, säger Rebecca Rö-ström.

Ungdomarna arbetar alla vardagar i tre veckor, och tjänar 40 kronor i timman.

– Det är inte jättebra lön, fast jag gör ändå hellre det här än något annat, säger John Lindström.

Publicerad 21 juli 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Läsarbilder - Lysekil

Gör bohuslaningen.se/lysekil till startsida!

Bohusläningen - Lysekil

http://bohuslaningen.se/1.20999
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Top Jobs
Lokus
Sök bland annonser från ca 60 dagstidningar runt om i landet.
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschefer: Einar Sundgren, Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Karl af Geijerstam Tipsa: SMS/MMS till 72099 med BHN <din text>
Webbchef: Harry Gerd eller ring på 0522 - 990 99