Så ska Lysekil förlänga turistsäsongen
En semester utöver det vanliga, med cykling, segling, golf och paddling. Nu ska turisterna upptäcka att Skaftö är betydligt mer än Saltön. Och samtidigt förlängs säsongen.
Skaftö behöver turism, och turismen behöver vara hållbar. Det menar Christina Ingemarsdotter som tillsammans med tre andra skaftöbor - Thomas Falk, Caroline Bäcker och Kent Holmberg - dragit igång turistprojektet Skaftö helt enkelt. Tanken är att erbjuda en vecka full av aktiviteter.
– Från början spånade vi mest om vad vi skulle kunna göra, om vi kan skapa något nätverk där man arbetar tillsammans kring turismen. Så kom vi fram till att vi gör något av det vi redan har, säger Christina Ingemarsdotter.
För det finns ju faktiskt en del att göra på Skaftö redan nu. Turister som vill aktivera sig kan paddla, spela golf, hyra cyklar, till exempel. Men projektgruppen menar att det blir lättare att aktivera sig om paketet redan är färdigt.
– Det blir sex dagar då man gemensamt testar de olika aktiviteterna. Och så bor alla tillsammans på Kvartsita, som vi också är ute och seglar med första dagen, säger Christina Ingemarsdotter.
Hon tror att konceptet kan locka många. Men framförallt vänder det sig till människor över 40, som vill ha en aktiv semester vid havet. Och som lämnat semester där barnen är i fokus bakom sig.
– Det blir lite speciellt. Man är som mest 24 vuxna som bor tillsammans på en båt i en vecka, och gör massa saker ihop. Det borde tilltala många, säger hon.
Genom att lägga den första veckan i början av juni, och den andra i slutet av augusti är tanken också att säsongen ska förlängas. Dessutom kommer företag kunna hyra in sig och ha konferenser även senare under hösten. Och går allt enligt planerna, blir det ännu fler aktivitetsveckor nästa år.
@bohuslaningen
facebook



























