10ºC
1 m/s

Torsdag 2 september 2010

Tipsa! Skicka SMS/MMS: BHN [text] till 72099

Lysekil

Publicerad 8 februari 2010 Uppdaterad 8 februari 2010
Textstorlek 1 2 3
Eva Kilborn, apotekschef, Lisbet Holme, receptarie och Anna Karin Magnusson, apotekstekniker, tror alla att den nya ägarformen är bra. Än har inte alla spår av den gamla ägaren försvunnit, men kläderna är i alla fall nya. Långa, vita rockar, sydda efter deras egna mått, gäller numer.

Eva Kilborn, apotekschef, Lisbet Holme, receptarie och Anna Karin Magnusson, apotekstekniker, tror alla att den nya ägarformen är bra. Än har inte alla spår av den gamla ägaren försvunnit, men kläderna är i alla fall nya. Långa, vita rockar, sydda efter deras egna mått, gäller numer.

Fotograf:
Bild: Karin Annebäck

Första privatägda apoteket öppnat

På måndagen förvandlades Apoteket Runan till Apotek Hjärtat. Det betyder att kommunen har fått sitt första privatägda apotek.

Relaterat

Artikelbilder

Eva Kilborn har jobbat på apoteket i Brastad i fem år. Nu är hon apotekschef för Apotek Hjärtat. Men trots ny ägare kommer det mesta vara sig likt - samma personal, samma öppettider, och liknande sortiment.

Eva Kilborn har jobbat på apoteket i Brastad i fem år. Nu är hon apotekschef för Apotek Hjärtat. Men trots ny ägare kommer det mesta vara sig likt - samma personal, samma öppettider, och liknande sortiment.Fotograf: Bild: Karin Annebäck

Brastad är ett av de ställen som får privatägt apotek. I går öppnades Apotek Hjärtat. Eva Kilborn är apotekschef och förväntansfull. Hon hoppas att ägarbytet blir en positiv nystart.

Brastad är ett av de ställen som får privatägt apotek. I går öppnades Apotek Hjärtat. Eva Kilborn är apotekschef och förväntansfull. Hon hoppas att ägarbytet blir en positiv nystart.Fotograf: Bild: Karin Annebäck

När det blev fritt fram att driva apotek i privat regi var Runan i Brastad ett av de ställen som togs över av Apotek Hjärtat. En kedja som nu har 206 apotek i Sverige. I går var första dagen för Runan i ny regi.

– Det känns jätteroligt. Det blir något nytt, med ny ägarstruktur där vi förhoppningsvis kommer ha lite mer att säga till om, säger Eva Kilborn, apotekschef på Apotek Hjärtat i Brastad.

Men än så länge är det mesta sig ganska likt. Ovanför entrén hänger den gamla välbekant apoteksskylten, och apotekets egna produkter står kvar i hyllorna. Men här och var syns också de hjärtan som är det nya apotekets logga. Och mer kommer att hända, säger Eva Kilborn.

– Vi ska få ny skylt inom två veckor i alla fall. Och så ska vi byta apotekets sortiment mot vårt eget. Men annars är det ingen större skillnad för kunderna. Vi är samma personal och har samma öppettider, säger hon.

Hon menar att också kunderna är positiva. Även om alla kanske inte var det när ägarbytet blev känt.

– De var mer negativt inställda i början. Men nu verkar nästan alla tycka att det här är bra, säger hon.

De två andra anställda håller med.

– Det känns spännande, som en nystart, säger Lisbet Holme.

Publicerad 8 februari 2010 Uppdaterad 8 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

Läsarbilder - Lysekil

Gör bohuslaningen.se/lysekil till startsida!

Bohusläningen - Lysekil

http://bohuslaningen.se/1.20999
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Top Jobs
Lokus
Sök bland annonser från ca 60 dagstidningar runt om i landet.
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschefer: Einar Sundgren, Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Karl af Geijerstam Tipsa: SMS/MMS till 72099 med BHN <din text>
Webbchef: Harry Gerd eller ring på 0522 - 990 99