50-åring häktad efter bråk i Lysekil
En man i 50-årsålder häktadespå fredagen vid Uddevalla tingsrätt misstänkt för grov misshandel. Händelsen inträffade i måndagskväll i Lysekil.
Relaterat
Mannen motsatte sig häktningen och åberopade att han handlat i nödvärn.
Det var sent på måndagskvällen som mannen kom till en annan mans lägenhet i syfte att lämna saker till sin före detta flickvän som han trodde vistades i lägenheten. När han ringde på blev han attackerad av lägenhetsinnehavaren som var utrustad med en kätting.
– Jag ramlar omkull och han lägger sig på mig och fortsätter att slå och slå. Jag fruktade för mitt liv och ville bara komma därifrån.
Under tiden försöker den nu häktade mannen att hitta något att slå sig fri med. Han får tag på en kniv som han har i en väska och slår mot mannens arm. Sedan fäller han ut kniven och sticker den mot sin antagonist. Mannen visar det sig sen, har sammanlagt åtta stick i kroppen och får bland annat lungan punkterad, enligt åklagaren. Den häktade mannen i sin tur, tvingas sy i huvudet, och får blåmärken på armar och ben.
Polis kommer till platsen och de båda männen körs till Näl. Lägenhetsinnehavaren, även han i 50-årsålder misstänks för misshandel.
Den häktade mannen menade att han handlat i nödvärn och att han aldrig tidigare dömts för något våldsbrott. Efter ett struligt liv har han fått ordning på det med jobb och boende. Rådmannen häktade honom dock, misstänkt för grov misshandel, och ändrade därmed åklagarens rubricering som var försök till dråp.
Åtal ska vara väckt senast den 2 mars.
@bohuslaningen
facebook
































