E 45 avstängd efter regn
Väg E 45 har stängts mellan Säffle och Åmål på grund av översvämning efter kraftiga regn. Delar av vägen har spolats bort.
Även tågtrafiken står stilla.
På sträckan Åmål-Tveta har delar av E 45 spolats bort, enligt Trafikverket. Stenblock ligger på och vid vägen.
- Problemen för vår del är störst i Säffle och Årjängs kommuner, säger Mats Persson, länsvakthavande vid polisen i Värmland. - Folk kommer inte fram och trafiken måste ledas om. Det gäller inte bara E 45 utan också en del länsvägar.
Bilister uppmanas att ta vägen öster om Vänern i stället.
Också tågtrafiken mellan Säffle och Åmål har stopapts eftersom 300-400 meter av banan står under vatten. Enligt Trafikverkets pressjour kommer tågtrafiken inte igång förrän tidigast på måndag morgon. Tills vidare ersätts tågen med bussar, som i sin tur har stora problem att ta sig fram.
Främst är det sydvästra Värmland och norra Dalsland som drabbats. Det senaste dygnet har det fallit 50 millimeter regn, när det normala värdet för hela augusti månad ligger runt 80 millimeter. Enligt SMHI har det värsta regnovädret nu dragit bort.
Några rapporter om skador på människor, byggnader och annat, förutom översvämmade källare, finns inte.
@bohuslaningen
facebook

























