13ºC
2 m/s

Torsdag 2 september 2010

Tipsa! Skicka SMS/MMS: BHN [text] till 72099

Dalsland

Publicerad 10 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Mobbningsärende allt dyrare för kommunen Advokatnotan snart i nivå med skadeståndskravet på 134 000 kr

Det uppmärksammade mobbningsmålet i Färgelanda blir en dyr historia för kommunen.Den anlitade advokatfirmans kostnader uppgår nu till 107 000 kronor och väntas stiga ytterligare.

Relaterat

Bohusläningen har i en rad artiklar berättat om den mobbning och kränkning som en lågstadieelev blev utsatt för på två skolor i Färgelanda.

I december 2007 anmälde föräldrarna mobbningen till Skolverkets barn- och elevombud, Beo.

Denne konstaterade att skolan brustit och att pojken blivit kränkt och mobbad vid flera tillfällen. Beo begärde att kommunen skulle betala 134 200 kronor i skadestånd.

Bad om ursäkt

Kommunen gick också ut offentligt och bad om ursäkt för att pojken hade blivit mobbad och att man var beredd att betala skadestånd. Men kommunen ifrågasatte beloppets storlek och valde att anlita jurist.

Diskussionerna var resultatlösa. Beo valde därför i fjol att stämma kommunen inför Vänersborgs tingsrätt för att få ut det begärda beloppet.

Under tiden har advokaträkningarna samlats på hög på kommunen. En sammanställning visar nu att advokatfirman Aldemyr Gustafsson Lindén fram till den 12 februari har presenterat fakturor på drygt 107 000 kronor.

Därtill kommer sannolikt ytterligare en eller flera fakturor då ärendet ännu inte är färdigt för behandling i tingsrätten. Samtal lär fortfarande pågå på juristnivå mellan parterna.

Få ett slut

Föräldrarna till den mobbade pojken säger att de helst av allt nu vill se ett slut på det utdragna ärendet.

– Det som är viktigast för oss och vår son är att det presenteras ett dokument där det klart och tydligt framgår att vår son har blivit mobbad och kränkt. Och att skolan har brustit i sitt arbete med att förhindra kränkningarna, säger pojkens mamma.

– När det gäller skadeståndsbeloppet så är det en fråga som handläggs av Barn- och elevombudet. Vi har inga synpunkter på eventuella belopp.

Samma ståndpunkt

Moderaten Hugo Hultgren har haft en och samma ståndpunkt sedan mobbningsärendet blev offentligt.

– Att kommunen ska betala det begärda skadeståndet så snabbt som möjligt. Inte minst för att bespara pojken ytterligare lidande, säger han.

– Jag befarade redan förra året att advokatkostnaderna skulle bli minst lika höga som det begärda skadeståndet. Och skulle det gå till rättegång är risken stor att det blir ännu mycket dyrare för kommunen.

Publicerad 10 mars 2010
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 16 mar 2010 11:08 Staffan (Ej registrerad)

Det här är en komplicerad fråga- ska kommunen direkt betala skadeståndet eller pröva i domstol? En större kommun - Uppsala- som drev ett kränkningsärende i skolan vidare till domstol vann och fick skadeståndet sänkt till 5 000 kr i stället för 25 000 som BEO krävde. Färgelanda har inga egna jurister och då blir det dyrare att driva processer. Men i grunden är det ändå rätt att göra det, av de skälen att lagstiftningen är ganska ny och att praxis är oklar om på vilka nivåer skadeståndet ska ligga. Sedan förstår jag att det är jobbigt för barnet och föräldrarna som snabbt vill ha frågan ur världen och känna att man kan gå vidare.
Staffan Olsson, författare och föreläsare i skolsekretessfrågor m.m.

Skrivet 17 mar 2010 01:46 Fabian (Ej registrerad)

Staffan, välkommen till Färgelanda, här är det omöjliga möjligt!
Att framföra en ursäkt från kommunen till barnet och föräldrarna i press och etern, och därefter förneka
Att i förlikning neka till mobbning, men erbjuda pengar ändå.
Politiken som genom direktiv vill ifrågasätta skadeståndets storlek, men en kommunledning som förvränger direktivet till total förnekelse.
Hur upplever ett barn vuxenvärlden då?
Du säger att du förstår att det är jobbigt för barnet, jag förstår att du inte förstår, läs in dej på ärendet, groteskt är ordet.

Skrivet 21 mar 2010 02:11 linda (Ej registrerad)

HÄRLIGT, nu flyttar vi äntligen från Färgelanda Vi har även VARNAT våra vänner så att de ej flyttar hit till denna MOBBNINGSKOMMUN. Något som jag undrar Finns det ingen HJÄLP att ge till MOBBARNAS FÖRÄLDRAR som är så naiva och blåögda, och tror att deras barn inte gör något, fast att det finns bevis. Fast det är klart har de föräldrar som stöttar dem då kan de ju fortsätta mobba. ( äpplet faller inte långt från trädet, eller??)

Innehåll

Annat innehåll

Läsarbilder - Dalsland

Gör bohuslaningen.se/dalsland till startsida!

Bohusläningen - Dalsland

http://bohuslaningen.se/1.21001
Annonsera i
Bohusläningen och
på bohuslaningen.se
Med vår webbokning är det enkelt att lägga in en annons i tidningen.
Prenumerera på
Bohusläningen
Helår
2 100 kr
Halvår
1 175 kr
Kvartal
670 kr
Autogiro
184 kr/månad
Lösnummer
20 kr
Top Jobs
Lokus
Sök bland annonser från ca 60 dagstidningar runt om i landet.
Förmånserbjudande
Förmånskortet med erbjudanden, endast för prenumeranter!

Kontaktinformation

Läsarbilder - Alla album

Bohusläningen (papperstidningen)
Sedan 1878 | På webben sedan 2001

Ans. utgivare: Ingalill Sundhage Växel:  0522-99 000
Nyhetschefer: Einar Sundgren, Norra Drottninggatan 19, 451 83 Uddevalla
Karl af Geijerstam Tipsa: SMS/MMS till 72099 med BHN <din text>
Webbchef: Harry Gerd eller ring på 0522 - 990 99