Chefsavsked kostade drygt 1,4 miljoner kr
Det kostade Färgelanda kommun totalt 1 425 000 kronor att säga upp den tidigare kommunchefen Jan Eriksson och den tidigare ekonomichefen Johan Karlsson.
Det står klart sedan den sista fakturan från advokaterna nu landat på kommunhuset.
Uppgörelserna med Jan Eriksson och Johan Karlsson blev klara för några veckor sedan. Uppgörelsen med Jan Eriksson kostar kommunen 570 000 kronor och uppgörelsen med Johan Karlsson kostar kommunen 320 000 kronor. Summorna är inklusive sociala avgifter.
Advokatkostnaderna uppgår till 502 000 kronor och ersättningen till Johan Karlssons fackförbund Vision är 33 000 kronor, exklusive moms.
De kostnader som kommunen redovisar är för perioden 1 december 2010 till 31 januari 2011. I redovisningen ingår inte de utgifter kommunen hade för att hyra in en konsult som kommunchef i början av förra året, eller kostnaderna för att rekrytera nya chefer efter Jan Eriksson och Johan Karlsson.
Dessa kostnader uppgår tillsammans till cirka 500 000 kronor.
Kommunalrådet Peter Johansson (KD) framhåller dock att kommunen totalt sett ändå sparat pengar på att avskeda cheferna.
– Det går inte att exakt redovisa hur kostnaderna för de insatser konsulten gjorde fördelar sig. Vi hade ju flera vakanta chefstjänster under en period i början av förra året. Men totalt sett har de kostnader vi haft varit lägre, jämfört med om cheferna skulle ha varit kvar.
@bohuslaningen
facebook
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2012 07:53 Ej imponerad (Ej registrerad)
När man läser kommunalrådets kommentar så är jag innerligt tacksam att jag flyttade från Färgelanda 1988. Dagens förvaltning kräver utbildning - inte bara politisk inbillning. Det är tydligt hur viktigt det är med ett kompetent ledarskap i en liten glesbygdskommun som Färgelanda. Där har ansvariga politiker mycket långt kvar!
Skrivet 14 feb 2012 11:56 Jarbo (Ej registrerad)
Peter ! Du lovade oss väljare att det inte skulle kosta oss kommuninnvånare ett öre att avskeda dessa chefer. Varför tar inte någon/några politiker i den nya alliansen ansvar för brutna val löften och avgår?