Obetalda fakturor för Björnhuset
Det är snart ett år sedan Mathuset AB skickade de sista fakturorna för ombyggnationen av Björnhuset till Färgelanda kommun.
De är ännu inte betalda.
Relaterat
Fakta
Företagen i Björnhuset:
Lillesjö Seafood AB. Består av två varumärken med majonnäsbaserade sallader samt baguetter och grönsallader, färdiga rätter. Lillesjö Seafood har cirka 45 heltidsanställda, varav 40 i Björnhuset och 5 säljare på fältet. Företaget omsatte drygt 60 miljoner kronor år 2010.
Björneruds Gård AB. Tillverkar pannkakor. Har ett 30-tal anställda, varav 12 är deltider. Går mot en omsättning på 35 miljoner kronor år 2011.
Torggummans ägg, är en bi/parallellfirma till företaget Aktiebolaget Väst-Farm. Sysslar med äggproduktion. Väst-Farm omsatte enligt nätsidan allabolag.se förra året 30 miljoner kronor och hade sex anställda.
– Vi får inga besked alls. Kommunen varken bestrider, kommenterar eller diskuterar fakturorna. Det verkar saknas både intresse och förståelse hos kommunledningen, säger Arne Hedlund, styrelsemedlem i Mathuset AB och vd för Lillesjö Seafood, med en tung suck.
Björnhuset är sedan en tid tillbaka ombyggt och klart. Nya hyresavtal är skrivna och företagen betalar en väsentligt mycket högre hyra nu, än vad som var tänkt från början.
Men alla frågor är ännu inte lösta.
Förre kommunchefen Jan Eriksson och förre ekonomichefen Johan Karlsson gavs skulden för att kostnaderna för ombyggnationen skenade i väg och avskedades under uppseendeväckande former från kommunen i början av året. Eriksson och Karlsson har stämt kommunen för avtalsbrott och förhandlingar är att vänta i Arbetsdomstolen.
Obetalda fakturor
Men det finns fler frågor som gnager och skvalpar som varande skavsår.
# Mathuset AB:s fakturor från hösten 2010 på drygt 600 000 kronor är ännu inte betalda, trots flera påtryckningar från bolaget.
– Det har gått sju månader sedan vårt senaste möte med politikerna. Trots flera påminnelser har ingenting hänt. Vi betalar våra nya hyror baserat på de höjda kostnader som var kända när ombyggnation slutfördes. Vi tycker att vi gjort vår del för att lösa detta. Nu måste kommunen agera för att lösa sin del, säger Arne Hedlund.
Han saknar beslutskraft hos kommunledningen.
– Mathuset är ett bolag som vi tre företag i Björnhuset gemensamt bildade efter godkännande från kommunen, med uppdrag att administrera ombyggnationen. Det här bolaget skulle ha varit avvecklat för ett år sedan. Vi företag i Björnhuset vill alla kunna koncentrera oss på våra respektive verksamheter och lägga detta bakom oss.
Merkostnader
Enligt Arne Hedlund fungerar den verksamhet som Lillesjö Seafood har i Björnhuset bra efter ombyggnationen. Men ett par frågetecken finns fortfarande.
– För vår del handlar det om att vi debiteras uppvärmningskostnader för en övervåning, fast vi enligt hyresavtalet bara hyr bottenvåningen. Dessutom har förseningen av kontorsbygget inneburit merkostnader på 100 000 kronor för Lillesjö Seafood, eftersom vi haft dubbla flyttkostnader och iordningställande av ett temporärt kontor i Uddevalla. Vi har efterlyst förslag till någon form av kompensation från kommunen, men inte heller i den här frågan har vi fått någon reaktion, säger Arne Hedlund och fortsätter.
– Men de frågetecken som tidigare fanns kring de höga elfakturorna är lösta. Där har vi kommit överens.
@bohuslaningen
facebook
































