Gösta var med när skatten hittades
På tisdag invigs utställningen av silverskatten från Stora Ryk på centrumhuset i Färgelanda. Skatten hittades 1936 och en som var med då var Gösta Lunde.
– Jag var ute och lekte, och hörde hur de ropade, minns han.
Silverskatten från Stora Ryk har länge befunnit sig på Statens historiska museum i Stockholm, men ska nu under två månader ställas ut i bygden där den en gång hittades. Utställningen kommer att vara i Färgelanda konsthall från och med tisdag 12 april till och med 15 juni.
Historien om silverskatten från Stora Ryk går tillbaka till 1936, eller egentligen redan 1934. Det var 1934 som en brand bröt ut på gården Stora Ryk och två ladugårdar förstördes. Gösta Lunde, som numera bor i Hjärtum utanför Lilla Edet, är uppväxt på gården och var fem år när branden ägde rum. Han minns branden och kan berätta om anledningen till att skatten två år senare hittades på gården.
Gården styckades upp
– Efter branden styckades gården upp till en egnahemsgård och en huvudgård. Min far Anders Andersson köpte huvudgården. Det behövde byggas en ny ladugård och den behövde vatten. Edvard Andersson från Martorp åtog sig att gräva för vattenledningarna, berättar han.
Det var när Edvard Andersson grävde som han stötte på en täljstensgryta som var välvd över en silverskatt. Skatten låg på ungefär en halv meters djup och föremålen i skatten låg tätt packade.
Hörde rop
Gösta, som då var sju år, var ute och lekte när det hände och han hörde hur Edvard ropade.
– Jag gick dit och även folk som höll på att färdigställa ladugården kom dit. Korpen (grävverktyget) hade sprätt ut grejerna, säger han.
Skatten innehöll bland annat silverpärlor, hängsmycken i silver och brons, mynt och ett halsband. Sakerna togs till vara och lämnades till Vänersborgs museum.
– Edvard fick ersättning, för det var så på den tiden att den som hittar får ersättning, säger Gösta.
Senare tillfördes föremålen Statens historiska museum i Stockholm. Gösta Lunde bodde på Stora Ryk fram till omkring 1950, men har fortfarande sommarboende på en del av gården. Nu bor han i Hjärtum och där har han bland annat drivit lanthandel tillsammans med hustrun Stina.
Den 12 april klockan 17.00 är han inbjuden att delta vid invigningen av utställningen.
@bohuslaningen
facebook































