Sparkad chef får inte ett öre
De centrala förhandlingarna mellan Färgelanda kommuns förre kommunchef, Jan-Eriksson, och kommunledningen har nått vägs ände. Nyligen avslutades förhandlingarna mellan kommunens juridiska hjälp och fackförbundet Ledarna, som företräder Eriksson i en möjlig skadeståndsprocess.
Relaterat
Båda parterna har skrivit under på att förhandlingarna avbryts i oenighet. Exakt vad det kan betyda vet ingen ännu, eftersom Jan Eriksson kan välja att dra kommunen inför Arbetsdomstolen, AD. Skulle han förlora det målet, blir det han eller hans fackförbund som får betala också kommunens rättegångskostnader.
Blir fortsättningen som centrala förhandlingen visar, får Jan Eriksson inget skadestånd och inget avgångsvederlag från Färgelanda kommun.
– Jag vill inte kommentera vilka krav som ställts i den avslutade förhandlingen. Men vi anser att vi har på fötterna och räknar inte med några skadestånd, säger kommunalrådet Peter Johansson (KD).
– När det här väl är helt över kommer förhandlingsprotokollen sannolikt att bli offentliga.
Kommunledningen menar att Jan Eriksson fått sparken och att saken därmed är utagerad. Den borgerliga kommunledningen i Färgelanda har lagt en hel del av ansvaret för bekymren med Björnhuset på Jan Eriksson. Man har i flera fall ifrågasatt hans ageranden och mer eller mindre givit honom besked om avsked på grått papper.
Om nu den här affären ska drivas vidare, hänger helt på förre kommunchefen Eriksson.
@bohuslaningen
facebook

































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 apr 2011 16:06 Fabian (Ej registrerad)
Bäste Klarsynt Skattebetalare.
Förstår att du är upprörd. I din klarsynta värld kvarstår dimman. Ständigt tappar du sakfrågan och hittar endast personangrepp i din dimmiga tillvaro.
Du ser så illa att du anger som skäl till min närvaro i kommunfullmäktig var spänning. Min närvaro i KF är helt relaterat till det Riksbekanta mobbningsärendet, ingenting annat,
Den som följt mig vet vad jag driver, att ingen skall gömma sig bakom en förlikningsdom, vidare driver jag politiskt ansvar och har även i min text angett att jag inte ger kommunchefen fribrev, men allt skall rätt och värdigt till.
Vänligen Fabian.
Skrivet 5 apr 2011 21:53 Klarsynt skattebetalare (Ej registrerad)
CEJB
Hoppas du inte betalar skatt i Färgelanda. Eller tillhör du skaran som gör allt för att det ska gå åt skogen för kommunen? Ungefär som Fabian, som påstår att han varit på så många kommunfullmäktigemöten. Ja, visst har du varit på några, men inte förrän det blev spännande. Alla tidigare år lyste du med din frånvaro. Men kämpa på ni båda, dra oss ner i skiten, och se till att vi får den inkompetenta ledningen tillbaka!
Jag hoppas, för alla inblandades skull och då även Jan Erikssons, att de som anklagas är skyldiga. Men jag är inte lika insatt som ni så jag vågar inte uttala mig i frågan utan tror på att vår politiska ledning vet vad den gör.
Skrivet 5 apr 2011 09:34 SA (Ej registrerad)
Äntligen har vi skattebetalare blivit av med en inkompetent kommunchef som egentligen inte skulle haft denna post, men tyvärr tillsattes han av den kommunledning bestående av s, fp och v. Han skulle egentligen betalat för sitt urusla arbete. Han kom från ett företag som Färgelanda kommun regi Telestugan vilket sjönk som en sten med Jan Erikssons vid rodret, men likväl kom han tillbaks och blev kommunchef i Färgelanda Kommun.
Kommunens nästa kommunchef behöver en betydligt högre meritlista som helt saknades av Jan Eriksson
SA