Regionen tar krafttag mot kvinnovåld
Regeringen satsar 18,2 miljoner kronor på att bekämpa våld mot kvinnor i Västra Götalands län. Syftet är att på lokal nivå förstärka och utveckla stödet till våldsutsatta kvinnor och barn som bevittnat våld.
Pengarna fördelas till kommunerna genom länsstyrelsen och kommer även att gå till kvinnojourer och brottsofferjourers verksamhet samt till nystartade frivilligorganisationer.
Satsningen är en del av regeringens handlingsplan för att bekämpa mäns våld mot kvinnor, hedersrelaterat våld och förtryck samt våld inom samkönade relationer.
Målet är att våldsutsatta kvinnor ska få stöd och hjälp oavsett i vilken kommun de bor.
Kommunernas arbete ska också bli mer målinriktat och samordnat. Exakt hur pengarna kommer att fördelas är ännu inte klart, det beror på de ansökningar som kommer in.
Trappan
– Uddevalla kommun har ansökt om 262 000 kronor för sin verksamhet Trappan, som erbjuder stöd till barn som bevittnat våld i nära relationer, berättar Maria Kullander, avdelningschef på socialtjänsten.
– Dessutom har vi ansökt om 345 000 kronor till en kuratorstjänst, som kommer att vara förlagd till kvinnojouren.
I Bohuslän är det bara Uddevalla och Tanum som har egna kvinnojourer, kvinnor från övriga orter hänvisas till dessa.
Ideellt
Kvinnojouren i Uddevalla drivs helt ideellt. Bidrag till hyra och en halvtidstjänst kommer från kommunen.
– Det är vanligt att kvinnojourerna drivs på detta sätt, berättar Anna-Maria Carnhede, informatör på Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige.
Hon berättar att det pågår en ständig jakt på resurser på jourerna, men att det finns en fördel med att de behåller sin självständighet gentemot kommunerna.
Komplement
– Våra jourer utgör ett komplement till det arbete som bedrivs i kommunal regi. Hos oss möter man medmänniskor och inte bara en myndighet. Här kan man även vara anonym och slipper hamna i socialens register. Vi har också helt andra möjligheter att jobba med opinionsbildning än en kommun har.
Antalet kvinnor och tjejer som söker sig till kvinnojourerna ökar ständigt.
Förra året anmäldes 3 749 fall av misshandel mot kvinnor i Västra Götalands län.
– Svårigheten att rekrytera ideella krafter till jourerna varierar kraftigt mellan olika kommuner, berättar Anna-Maria Carnhede.
– Under perioder när det inom andra ideella organisationer har varit svårt att rekrytera har vi inte märkt av samma negativa trend. I dag varierar det nog kraftigt mellan jourerna. Men inom tjejjoursrörelsen blommar verksamheten, och antalet aktiva växer hela tiden. På senare år märks också en ökning i antalet kommuner som startat egna kvinnojourer.
@bohuslaningen
facebook




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 mar 2010 08:44 Lena (Ej registrerad)
Jösses bevare mej...när man läser artikeln kan man tro att det bara är kvinnor det är synd om...varför inte forska i varför det är så istället för att bara angripa det manliga släktet?...utan det manliga släktet kan vi ju inte leva vidare.
Har varit aktiv i en kvinnojour i ett litet samhälle i bohuslän...men aldrig mer om vi ska behandla de här frågorna på det vis som nu sker bland vissa sk. feminister...jag blir så trött på detta snevridna perspektiv.Om nu männen är så dåliga ...lägg då krut på att hjälpa dessa män och ta reda på varför de misshandlar.
PS..förstår ni inte att det här är ett farligt sätt att angripa problemen på?