Detta står på spel i kyrkovalet
Relaterat
Fakta
Därför ska man rösta
30 miljarder kronor Svenska kyrkan är en av de största markägarna i Sverige, har aktier värda flera miljarder kronor, innehar ovärderliga kulturskatter och har sammanlagt cirka 22 000 anställda. Den sammanlagda egendomen uppgår till 30 miljarder kronor. Därför anser många att det är viktigt att rösta då det avgör hur kyrkans rikedomar förvaltas.
Demokrati Svenska kyrkan är i särklass den största organisationen i Sverige med cirka 7 miljoner medlemmar. Det demokratiska valet gör att varje individ har möjlighet att påverka och vara med att ta beslut om frågor som rör kyrkan.
Den politiska rösten Många nomineringsgrupper, förutom att värna om kyrkan, vill gärna att medlemmar röstar politiskt. Till exempel är de rädda för att partier som Sverigedemokraterna använder sig av kyrkovalet för att vinna mark inför nästa riksdagsval.
Införa indirekta val Frimodig kyrka, Kristdemokrater i Svenska kyrkan, Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan, Öppen kyrka – en kyrka för alla, Centerpartiet och till viss del även Folkpartiet i Svenska kyrkan vill ta bort systemet att medlemmarna ska rösta på representanter i stiften och i kyrkomötet. De anser att väljarna ska få rösta på kandidater till församlingarna som i sin tur väljer beslutsfattare i stift och kyrkomöte. Folkpartiet vill fortfarande ha kvar direkta val till kyrkomötet men säger sig vara öppet för att ta bort det direkta valet till stiftsfullmäktige.
Kyrkans engagemang för flyktingar Samtliga nomineringsgrupper anser att det är en uppgift för kyrkan att engagera sig mer i samhällsfrågor och hjälpa de utsatta i samhället. Sverigedemokraterna anser dock att kyrkan på vissa områden ska engagera sig mindre än i dag och tycker att de anställda inom kyrkan bör avhålla sig från att arbeta för ett mångkulturellt samhälle under arbetstid. De anser dessutom att det är fel att kyrkans anställda upplåter kyrkorum åt personer som uppehåller sig illegalt i Sverige.
Artikelserie
- Kyrkovalet
- ”Förolämpande att sammanfoga oss med Sverigedemokrater” 2009-09-17
- Församlingarna måste vara unika för att locka 2009-09-15
- Så fungerar kyrkovalet 2009-09-11
- Partierna och dess huvudfrågor 2009-09-11
Flera nomineringsgrupper som ställer upp i valet till kyrkomötet menar att politiken ska hållas utanför kyrkan. Men det faktum att kyrkomötet tar beslut som påverkar det politiska klimatet i samhället gör det politiska perspektivet svårt att ignorera. Det tycker i alla fall Krister Kronlid, socialdemokratisk kyrkopolitiker i Uddevalla.
–Det är rent nonsens. De som hävdar att politik och kyrka inte hör ihop är ofta präster och gamla kristdemokrater, säger Krister Kronlid och antyder att dessa grupper har lika mycket politiska motiv som de nomineringsgrupper som växt fram ur de politiska partierna.
Röstar politiskt
Krister Kronlid är en av de politiker i Uddevalla som synts och hörts mest inför kyrkovalet. Hans engagemang och vilja att fler ska rösta politiskt grundar sig på en oro att grupper som Sverigedemokraterna och Frimodig kyrka vars anhängare är bra på att rösta kommer att växa sig starka.
– De har en obehaglig människosyn. Sverigedemokraterna är en rasistisk organisation som vill öka motsättningarna mellan olika trossamfund. Frimodig kyrka är ett lika stort hot. De är kristna extremister som har en medeltida syn på kyrkan, är emot abort och kvinnliga präster.
Krister Kronlid är dock inte ensam om att rösta politiskt i kyrkovalet. Enligt Jonas Bromander, enhetschef på analysenheten i kyrkokansliet, var det vid förra valet relativt jämt fördelat mellan de som röstade politiskt och de som var intresserade av kyrkan. Med andra ord hör det inte till ovanligheten att de röstande har politiskt underliggande motiv.
Vigselrätten och samkönade äktenskap
Den största valfrågan i år är hur Svenska kyrkan ska ställa sig till det riksdagsbeslut som togs den 1 maj 2009 om ändringar i äktenskapsbalken. Dessa ändringar innebär att äktenskap inte längre endast kan ingås mellan man och kvinna, utan även mellan personer av samma kön.
Tre av nomineringsgrupperna är emot beslutet. Det är Frimodig kyrka (FK), Kristdemokraterna i Svenska kyrkan (KD) samt Sverigedemokraterna (SD). Både FK och KD vill att vigselrätten tas bort om Svenska kyrkan beslutar sig för att följa riksdagens beslut.
@bohuslaningen
facebook





























