60 jobb ska bort i Lysekil
Preemraff förbereder ett varsel av 130 anställda varav 60 i Lysekil.
Lågkonjukturen i Europa uppges vara orsaken.
–2011 har varit ett dåligt år, säger Per Olsson, raffinaderichef.
Relaterat
Stefan Arvroth är mekaniker på Preemraff och har jobbat där sen 2005. Personligen är han inte så orolig men visst blir det jobbigt när sån här information kommer, säger han.Fotograf: Cia Karlsson
Artikelserie
- Varslet på Preemraff
- Tacksamhet och hopp från kommunalrådet 2012-01-24
- "Säkerheten kan påverkas" 2012-01-24
- Preemraff varslar - personal i Lysekil får gå 2012-01-24
- 60 befattningar på Preemraff ska bort 2011-03-04
Cheferna informerades förra veckan, de fackliga organisationerna i måndags och alla andra anställda igår.
Det handlar om 60 anställda i Lysekil, 60 på företagets raffinaderi i Göteborg och 10 på huvudkontoret i Stockholm.
Värst drabbat under året har, enligt Per Olsson, raffinaderiet i Göteborg varit.
Redan i mars 2011 förvarnade Preemraff om en minskning av 60 tjänster men definitivt besked kom först igår. Det formella varslet kommer inom några dagar och uppsägningarna kan träda i kraft till sommaren.
– Det gäller både tjänstemän och kollektivanställda med en viss övervikt för tjänstemän, säger Per Olsson.
Utanför Preemraffs port i går ville bara några anställda kommentera den dystra informationen.
– För mig känns det väldigt oroligt. Jag har inte hunnit smälta det än, säger en man som ville vara anonym.
En annan såg mer ljust på framtiden.
– Lysekil läggs aldrig ner, det här raffet är så lönsamt.
Stefan Arvroth, mekaniker på underhåll area 2, var inte överraskad.
– Det har diskuterats till och från sen förra året. Men det är klart att det sprider sig en viss oro. Det blir mycket spekulationer. Men vi får vänta och se, säger han.
Främsta skälet till nedskärningarn, enligt raffinaderichef Per Olsson, är de dåliga tiderna för många länder i Europa.
En kris som drabbar raffineringsindustrin i stort, inte bara Preemraff.
–Raffineringen följer till stora delar BNP. När det går dåligt minskar oljeförbrukningen och transporterna i industrin och hela samhället, säger han.
Per Olsson beskriver framtiden som mörk men tror ändå att det ska räcka med de aktuella åtgärderna där även en viss omorganisation och effektivisering ingår.
Huruvida personalnedskärningarna kan ske genom pensionsavgångar och liknande, vill han inte uttala sig om. Än har inte de fackliga förhandlingarna inletts.
Företaget har haft anställningsstopp i flera år vilket gör att det finns fler befattningar än anställda. Vilken effekt det kan få, vill han inte kommentera.
@bohuslaningen
facebook































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 jan 2012 07:47 Primus (Ej registrerad)
Jan (Ej registrerad) skrev:
Jag "hejar på" Preemraff till 100%. Men!!! Varför har inte Preemraff följt med resten av europa och börjat producera dieselbränsle tidigare till våra bilar?? Bilindustrin "ställde om" för många år sedan och anpassade sig till vad europerna ville ha för bilbränsle .Nu blir det tyvärr ett "elände" när företaget inte "hängt med" och lyssnat på vad marknaden vill ha. Tråkigt och onödigt.
Det var ett korkat inlägg.
Du förstår inte mycket av hur man processar råolja.
Grovt förklarat funkar det så att ur en viss mängd råolja får man en viss mängd diesel och en viss mängd bensin. Det har uppgraderats så långt man bara kan. Man kan inte göra Diesel av bensin. Problemet nu är att man måste finna avsättning för den överkapasitet som blir följden av dieselvågen. Det borde leda till sänkta priser på bensin.
Skrivet 24 jan 2012 20:59 Jan (Ej registrerad)
Jag "hejar på" Preemraff till 100%. Men!!! Varför har inte Preemraff följt med resten av europa och börjat producera dieselbränsle tidigare till våra bilar?? Bilindustrin "ställde om" för många år sedan och anpassade sig till vad europerna ville ha för bilbränsle .Nu blir det tyvärr ett "elände" när företaget inte "hängt med" och lyssnat på vad marknaden vill ha. Tråkigt och onödigt.
Skrivet 24 jan 2012 19:23 Niclas B Karlsson (Ej registrerad)
Utifrån ett nationalekonomiskt perspektiv så bör man se till att ett svenskt företag som blivit utlands ägt genererar så mycket omsättning som möjligt på hemmaplan. Vår väldfärd mår bättre av att pengarna stannar kvar här hemma än att de försvinner utomlands. Det enda man från ledningens sida behöver tänka på är att se till så att företaget inte går i konkurs genom röda siffor eller genom att hamna efter i kvalité samt ej kunna leverera till konkurrenskraftiga priser.