Bagge bakom Azerbajdzjans låt
Azerbajdzjan satsar hårt på årets schlager-EM. Nu har landet som ett av de sista valt ut sin låt - och valet föll på "Drip drop", skriven av en svensk låtskrivargrupp med bland andra "Idol"-domaren Anders Bagge.
Artisten Safura är redan nu i Sverige för att förbereda sig inför tävlingen. Hon har vänt sig till ett svenskt bolag för att få hjälp med detaljer som låtval, sångträning, koreografi och mediaträning.
- Det är så fantastiskt roligt att få göra allt det här. Jag har roligt varje sekund, även om jag ibland är så trött så att jag knappt vet var jag är någonstans, säger Safura i ett pressmeddelande.Årets schlager-EM hålls i Oslo den 27 maj. De enda länder som ännu inte tagit ut sin deltagande låt är Frankrike och Ukraina.
@bohuslaningen
facebook































