Mångsidig musiklärare inleder Tonerna de gå
Relaterat
Emrik & David Bäck är först ut på tonerna de gå.
Emrik & David Bäck är först ut på tonerna de gå.
Fakta
Här är några till på Tonerna de går i vår
– Det kan vara allt från en barnkonsert på Västbanken till en klubbkonsert i Göteborg, eller en spelning på ett ålderdomshem. Om man kan behålla sig själv, spela musik och uppleva ett möte genom det, då anar man musikens kraft, dess aldrig sinade källa, säger David Bäck.
Vi träffas på Ljungskile folkhögskola. Här undervisar David Bäck i ensemblespel på allmänna musiklinjen Umus och på jazzlinjen, på deltid. Resterande tid ägnar han åt frilansverksamhet som musiker.
Tidigare under veckan har han turnerat med Bohuslän Big Band och nu på söndag väntar en spelning med Emrik, vilket innebär starten för vårens Tonerna de gå.
Visor och jazz
De två träffades någon gång under 1990-talet och spelade funk och soul på Göteborgs klubbar. Men på Skaftö Folkets Hus är det de senare årens inriktning mot visor och jazz som gäller: Taube, Cornelius, Nat King Cole och Frank Sinatras jazzrepertoar. Bland annat.
– Det kan också bli något från soul eller pop. Det som knyter ihop programmet är våra tolkningar av dem, också Emriks egen musik, säger David Bäck.
Därtill blir det också berättelser ur livet, det förflutna eller upplevelser i stunden.
– Det ska bli väldigt kul. Vi hade en mer omfattande turné i höstas men nu känns det roligt att ta nya friska tag inför vårvintern
Med Benyam Lemma Band
För David Bäck bjuder våren på fler turnéer. Däribland i gruppen Benyam Lemma Band, med Benyam Lemma Eriksson som frontfigur. Förra året släppte de sin första skiva For the love in my neighbour’s eye, soul-pop med inslag av blues och reagge.
– Det är musik som växt fram på min och min brors jazzklubb i Masthugget i Göteborg, som vi startade för sex år sedan.
Under den kommande säsongen kan det också bli aktuellt med spelningar med svensk-palestinska Yallaben-trio. En grupp som David Bäck bildade i samband med ett musikprojekt på Västbanken.
Från Palestina till Ljungskile
Efter att tidigare ha arbetat med musiksamarbeten och projekt i Västafrika, begav sig David Bäck till Palestina för två år sedan. Då för att vara med och starta en jazzutbildning på ett musikkonservatorium. Sedan dess, berättar han, har han återvänt flera gånger, gett konserter och arbetat med workshops och vidareutbildningar.
– Det har varit väldigt kul. Trots att man åker långt bort är det ganska likt mot att jobba på en folkhögskola. Man har samma arbetsmetod, elever som är intresserade av musik och känner kärlek till musiken.
Teater och musik
På Ljungskile folkhögskola börjar eleverna från Umus att samlas. Det är dags att påbörja kvällens lektion. Nu förbereder man sig för framförandet av Vad är det som håller folk vakna om nätterna, en föreställning om bland annat sömnlöshet och existens.
– Det är en teater och musikföreställning. Vi har två speltillfällen kvar på onsdag, då börjar det för allmänheten halv två, säger David Bäck och slår sig ner vid flygeln.
@bohuslaningen
facebook








































