Annelie – kultur- och fritidspristagare i Färgelanda
Annelie Olsson får 2012 års kultur- och fritidspris av Färgelanda kommun.
Hon får priset för den välgjorda dokumentärfilmen Welcome to Järbo State.
Relaterat
Fakta
Så lyder motiveringen till priset från Färgelanda kommun:
"Annelie Olsson tilldelas priset för hennes engagemang i den alldeles utmärkta dokumentärfilmen Welcome to Järbo State, där hon lagt ner sin själ i arbetet med filmen. Annelie Olssons långfilmsdokumentär om Järbo socken är en berättelse om en gemenskap och egensinnighet. Filmen visades under Filmfestivalen på Dal. Filmen skildrar bygden Järbo och det liv som människor lever där. Det handlar mycket om amerikanska bilar, om barnen och bygdeskolan och om det utbredda intresset för jakt".
– Det skulle egentligen bara ha blivit en några minuter kort filmsnutt om en rosa raggarbil, säger Annelie Olsson, något paff över utmärkelsen.
Vi går tillbaka i almanackan till våren 2008. Annelie Olsson har påbörjat en utbildning till filmproducent på Högskolan Väst i Trollhättan. Hon har länge haft ett stort intresse för film och kultur, men det är först nu som hon bestämt sig för att söka och gå utbildningen.
– Jag är sjukgymnast i botten. Och så är jag dansterapeut också. Jag fick ett sladdisbarn när jag var 44 och det öppnade upp för möjligheten att gå utbildningen, säger hon.
Hon får tidigt en uppgift att göra en några minuter kort filmsnutt. Hon bestämmer sig för att den ska handla om en rosa raggarbil i Järbo.
– Jag har mina rötter i grannsocknen Råggård, där jag bodde under mina första uppväxtår. Jag kände även till att det finns en kultur med raggarbilar i Järbo.
Men det fanns så mycket mer också, i den lilla bygden i nordligaste delen av Färgelanda kommun. Och Annelie Olsson kunde inte släppa känslan av att det kunde bli någonting betydligt mer än en några minuter kort filmsnutt.
– Folket i Järbo är egensinniga. Och stolta, säger Annelie och fortsätter.
– Filmen handlar om mötet med en bygd. Just vid den här tiden blev det känt att kommunen ville lägga ner skolan. Det knöt samman bygden, som tog strid för sin skola. Jag började filma och sedan har det rullat på.
Kommunen lade ner skolan. Men med gemensamma Järbokrafter startade den upp igen som friskola förra hösten.
Allt finns dokumenterat i filmen.
En tredje bärande del utgörs av älgjakten.
– Den är central i Järbo, säger Annelie.
Efter nästan fyra år var filmen klar att premiärvisas i mitten av mars. Några minuter film om en rosa raggarbil, hade blivit till en 74 minuter lång dokumentärfilm om Järbo State.
– Visst var det nervöst inför premiären. Med filmen lämnade jag ju ut en bild av en bygd som de själva lever och vistas i.
Bygdegården i Järbo fylldes till bristningsgränsen. Två planerade visningar blev fem.
– Jag tror att närmare 800 personer har sett filmen. Det är fler än vad som bor i bygden.
Men du, Järbo State, var kommer det namnet ifrån egentligen?
– Det var några killar som på 70-talet ville att Järbo skulle bilda en egen stat. Det fanns en stark självständighetslängtan i bygden. Det var nog halvt på skoj och halvt seriöst, men utifrån denna längtan och kulturen med raggarbilar skrev de ett brev till USA:s president Ronald Reagan, där de framförde sin önskan om att få bilda en egen stat.
Uttrycket Järbo State är fortfarande väletablerat i bygden och flera ortsnamn finns översatta till engelska.
Annelie Olsson hoppas att filmen, som hon noga påpekar gjorts tillsammans av ett team, ska få en lansering så att den till exempel kan visas i Sveriges Television.
– Man hoppas såklart, men det är samtidigt oerhört svårt.
I morgon eftermiddag tar hon emot Färgelanda kommuns kultur- och fritidspris i samband med nationaldagsfirandet på Stigens herrgård.





















