Ådin/Gunberg och Kelpie på Gerlesborg
Midsommarkonserten på Gerlesborgsskolan får en ny uppställning. I stället för Mikael Samuelson, som drabbats av luftrörskatarr, kommer den tyska duon Kelpie att flygas in från Berlin för att spela tillsammans med duon Ådin/Gunberg.
Relaterat
Mia Gunberg Ådin och Christer Ådin är dubbelt aktuella under midsommarhelgen.Fotograf: Tor Falkenberg Gunberg
Skandinavisk-keltiska duon Kelpie hoppar in och konserterar tillsammans med Duo Ådin/Gunberg på Gerlesborgsskolan i dag, midsommarafton, när Mikael Samuelsin drabbades av luftrörskatarr och inte kunde uppträda.
Fakta
På gång
Vilka: Duon Ådin/Gunberg tillsammans med Kelpie
Var: Gerlesborgsskolan
När: I dag, midsommarafton
Vilka: Duon Ådin/Gunberg
Var: Kosters Trädgårdar, Sydkoster
När: lördag, 25 juni
– Om det är så att man har köpt eller bokat biljetter till konserten just för Mikael Samuelsons skull, får man självklart lämna tillbaka dem, säger Jesper Eng, kultur- och informationssamordnare för Gerlesborgsskolan.
Det var i går förmiddag som beskedet att opera- och vissångaren Mikael Samuelson inte skulle kunna medverka i den planerade midsommarkonserten tillsammans med musikerna Christer Ådin och Mia Gunberg Ådin kom, och ett intensivt arbete med att hitta en ersättare inleddes – och fanns i Kelpie.
– Kelpie är en tysk duo med två riktiga fullblodsmusiker. Den består av Kerstin Blodig som spelar mycket keltisk musik, bland annat med medlemmar i gruppen Clannad där Enya var sångare, och en av Skottlands främsta gitarrister Ian Melrose, säger Christer Ådin.
Satsar på duo
Sångerskan och violinisten Mia Gunberg Ådin och Christer Ådin, som trakterar mandola, mandolin, durspel, stompboard och mungigor har spelat tillsammans i olika konstellationer i mer än 20 år. Sedan drygt ett år tillbaka satsar de även på en egen duo: Ådin/Gunberg. Här utgör den bohuslänska folkmusiken grunden, men även keltisk folkmusik ligger varmt och hjärtat.
– Det känns som att det keltiska har en naturlig koppling till Bohuslän. Sedan tar vi också in influenser från Norge, Shetland och Skottland. Och vad som är nytt är att vi även drar in många folkliga sånger och visor, säger Christer Ådin.
Keltiskt med skandinavisk touch
När Ådin/Gunberg möter Kelpie på scen i dag kommer det planerade programmet med midsommaranknytning få en lite annorlunda touch.
– Det blir mer en musikalisk upplevelse. Det som våra två duos har gemensamt är den keltiska musiken. Så det blir nog keltiskt med skandinaviska influenser. Förmodligen kommer vi att köra våra grejer och de sina, men sedan kan det också bli mycket improvisation och jammande i stundens hetta.
Maltwhisky och lusekofta
Efter midsommarafton väntar ytterligare en konsert för Ådin/Gunberg. Då spelar de i Kosters Trädgårdar på Sydkoster. En konsert som beskrivs som bohuslänsk folkmusik som doftar maltwhisky och norsk lusekofta.
Där blir det också smak av exempelvis visor och sånger från både folkmusik, Dan Andersson och Taube.
@bohuslaningen
facebook







































