Ta hand om oss båtturister i Bohuslän
Det känns kanske långt borta att prata båtsäsong men snart är den här och något borde göras.
Det talas mycket om att turistkommunerna måste hitta på sätt att förlänga säsongen, och visst är det bra och riktigt. Men det är trots allt under sommarmånaderna juni–augusti som de flesta har semester.
Vår familj har båtsemestrat de senaste fem åren längs Bohuskusten, främst den norra delen.
Båttrafiken har ökat markant. Båtarna har blivit större och det har blivit fler utländska båtar, inte bara norska utan från hela Nordeuropa.
Det kräver en hel del av gästhamnarna, som i dag både är för få och för små. Visst är det mysigt att ligga i naturhamnar och så kommer givetvis att ske även i framtiden men dagens båtägare kräver mer.
Barnfamiljer vill kanske inte ligga mitt i smeten av uteställen. Ge oss alternativ. Det finns massor av ställen ni kan satsa på att rusta upp, som kan generera sysselsättning.
Tumlaren vid Väjern är ett toppenställe men har ingen bra gästhamn. Vi ville besöka Hornbore by i somras men fick avstå. Hamburgsunds gästhamn var full.
Varför inte låta alla dessa vackra campingplatser längs kusten tillhandahålla gästhamnsbryggor? Hos dem finns redan den service vi vill ha – toalett, dusch, tvättmöjligheter, soptömning, barnaktiviteter med mera. Campingvärdarna är vana och duktiga på att ta hand om oss turister.
Vid alla gästhamnar borde det finnas möjlighet att hyra cyklar, finnas busstidtabeller och övrig bra turistinfo så att båtgästerna kan upptäcka mer av det vackra Bohuslän. Det gynnar både oss båtägare och turistföretagen som inte ligger i direkt anslutning till havet.
Med dagens båtar är standarden hög och det går att ligga ute längre trots kallare väder, så fixar ni bra möjligheter kommer vi båtägare att stanna länge.
Vi båtturister blir fler och vi är köpsugna så ta hand om oss.
@bohuslaningen
facebook
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 mar 2010 10:32 Jan Ivarson (M) (Ej registrerad)
Båtlivet är en lika självklar näring vid kusten som skogs- och gruvdrift i Norrland. Tänk om man där av miljöskäl inte skulle få bygga nya sågverk eller öppna nya gruvhål. Ungefär sådana restriktioner har miljöfolket lagt på kusten och de politiska partierna står handfallna. Hur länge kan vi tillverka båtar utan nya båtplatser? Många talar om turismen men lite görs för att utveckla gästhamnarna. Kommunerna saknar pengar och privata intressen får slåss mot miljööverdrifter likt Don Quijote mot väderkvarnarna. Det är inte så lätt att finna bra lägen för nya hamnar, men de som finns måste vi utveckla. Talet om att hamnar förstör bottnar har liten relevans.
Varje kommun bör snarast inventera var hamnar kan byggas ut och redovisa det i media för en bred diskussion.